Portal - Muszyna
Strona główna
Sobota - 11 lipca 2020 Benedykta, Kariny, Olgi     
Aktualności
Nauczyciele
Dla rodziców
Dziennik elektroniczny
Statut
Regulaminy
Plan lekcji
Przedszkole w Muszynie
Rada Rodziców
REKRUTACJA 2020/2021
Klasy integracyjne
UKS Góral
SKKT
Biblioteka
Świetlica
Współpraca zagraniczna
Zajęcia pozalekcyjne
Galeria archiwalna
Projekty europejskie
Projekt - Żyj z pasją
Cyfrowa Szkoła
Oferty pracy
Projekt MKZ
Wymagania
Pytania i opinie
polski
 2018-11-28  WYMIANA POLSKO-NIEMIECKO-SŁOWACKA 25.09. – 02.10. 2018


Kolejna wymiana polsko- niemiecko- słowacka już niestety za nami. Pozostały nam jednak piękne wspomnienia i mnóstwo zdjęć. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, wiedzę kulturowo–historyczną, a co najważniejsze o nowe znajomości i przyjaźnie .
Możemy również śmiało powiedzieć, że poprzez styczność z żywym językiem podnieśliśmy swoje kompetencje z języków obcych.
Z otwartymi sercami przyjęliśmy naszych partnerów z Niemiec (Ernst-Barlach-Gymnasium w Unnie), u których gościliśmy w czerwcu. Spędziliśmy z nimi osiem wspaniałych dni. Wspólne wycieczki, wyjazdy i długie rozmowy pozwoliły nam bliżej poznać naszych partnerów, a także zapoznać ich z urokami naszego kraju, naszych rodzinnych stron oraz z polską kulturą i tradycją.
Pierwszym punktem naszej wymiany było zwiedzanie Muszyny i jej okolic. Najpierw oprowadziliśmy naszych gości z Niemiec i Słowacji po naszej szkole, a później ruszyliśmy wspólnie do Dworku Starostów, gdzie odbyła się krótka prezentacja w języku angielskim, przedstawiająca nasze urokliwe miasto i jego okolice. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”. Ponieważ towarzyszyła nam piękna pogoda udaliśmy się spacerkiem do ruin średniowiecznego zamku, a później do ogrodów sensorycznych i ogrodów miłości. Nasi partnerzy byli zachwycani Muszyną, co dało się słyszeć w ich wypowiedziach i zauważyć w ich zachowaniu. Nie mniejsze wrażenie zrobiła na nich cerkiew w Powroźniku.
W ramach wymiany gościliśmy również u naszych partnerów na Słowacji. Byliśmy m.in. w szkole naszych partnerów w Bardejowie (Gimnazjum Leonarda Stöckela) oraz zwiedzaliśmy przepiękny, malowniczo położony zamek Spiski. Najbardziej podobał się nam jednak spływ tratwami flisackimi przełomem Dunajca w cudownej okolicy Pienińskiego Parku Narodowego. Płynąc tratwami mogliśmy zarówno posłuchać ciekawych opowieści flisaków, jak również podziwiać dziką naturę. Niektórzy z nas karmili nawet swoimi kanapkami dzikie kaczki, które podpływały do tratw. Było bardzo gwarno i wesoło.
Ważnym punktem wymiany była wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu. Historia tego miejsca zagłady wstrząsnęła nami, zmusiła do zadumy i refleksji. W naszych głowach rodziło się mnóstwo pytań, na które nie było odpowiedzi. Musimy przyznać, że niejednemu z nas popłynęły łzy z oczu. Ku pamięci ofiar zapaliliśmy znicza i złożyliśmy kwiaty pod ścianą śmierci.
Wymianę zakończyliśmy w Krakowie, który oczarował nas mnogością zabytków, bogatą historią i architekturą. Najpierw byliśmy na Wzgórzu Wawelskim, gdzie podziwialiśmy m.in. renesansowy Zamek Królewski, katedrę oraz krypty królewskie. Nie zapomnieliśmy naturalnie odwiedzić też ziejącego ogniem smoka wawelskiego. W dobrych humorach i głodni wrażeń ruszyliśmy w stronę Rynku Głównego, gdzie przy Kościele Mariackim wysłuchaliśmy Hejnału Mariackiego. Wieczorem wyruszyliśmy na krakowski Kazimierz, gdzie podziwialiśmy zabytki kultury żydowskiej.
Nazajutrz pożegnaliśmy naszych partnerów z Niemiec. Bardzo się z nimi zżyliśmy prze te parę dni i było nam bardzo smutno, że to już koniec tej przygody…………… ·A może przygoda dopiero się zaczęła?   
Na koniec chcielibyśmy podziękować Dyrekcji i nauczycielom za zorganizowanie i przeprowadzenie wymiany! Dziękujemy!
Uczestnicy wymiany 

Wymiana polsko-niemiecka-słowacka - foto

....

 Szkolne
Osiągnięcia uczniów w rok szkolnym 2019/2020
Osiągnięcia w konkursach kuratoryjnych.
Dzień Dziecka 2020
Wielkanoc 2020
Zakończenie rekrutacji do kl. I SP
 Sportowe
Siatkarski sukces
XXII Bieg o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna
Międzynarodowy Festiwal Sportu - Jasło 2018
Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Siatkówce Plażowej Dziewcząt
Niecodzienny turniej piłki siatkowej
 Gimnazjum
Egzaminy gimnazjalne 2019
Finał Międzyszkolnego Konkursu na Film lub Prezentację Multimedialną w Języku Niemieckim
Duży sukces w konkursie informatycznym
WYMIANA POLSKO-NIEMIECKO-SŁOWACKA 25.09. – 02.10. 2018
WYMIANA POLSKO-NIEMIECKO-SŁOWACKA O8.06.2018 – 17.06.2018
 Szkoła Podstawowa
BIESIADA MUSZYŃSKO-LUBOTIŃSKA 2019
Z MITOLOGIĄ ZA PAN BRAT
Podsumowanie działalności KOŁA NAUKOWEGO „BYĆ JAK IGNACY”
Egzamin ósmoklasisty 2019
Święto Pluszowego Misia w klasach 1-3
 Przedszkole
Rekomendacje MEN w sprawie koronawirusa - informacja dla rodziców
WOŚP - Grupy trzylatków i czterolatków pomagają chorym
„Razem z moim dzieckiem przygotowuję ozdoby bożonarodzeniowe” - warsztaty plastyczne w grupie trzylatków.
Sześciolatki robią kompot (metoda projektu)
Wizyta ogrodnika (metoda projektu)
 
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: Adam Bartusiak