Portal - Muszyna
Strona główna / Współpraca zagraniczna
Piątek - 13 grudnia 2019 Dalidy, Juliusza, Łucji     
Aktualności
Nauczyciele
Dla rodziców
Statut
Regulaminy
Plan lekcji
Przedszkole w Muszynie
Rada Rodziców
Sport
UKS Góral
SKKT
Biblioteka
Świetlica
Współpraca zagraniczna
Galeria archiwalna
Polecane strony
Projekty europejskie
Projekt - Żyj z pasją
Cyfrowa Szkoła
Oferty pracy
REKRUTACJA 2019/2020
Projekty edukacyjne
Projekt MKZ
Wymagania
Pytania i opinie
polski
Współpraca zagraniczna

 

Wymiana polsko-niemiecko-słowacka - czerwiec 2016Dnia 10 czerwca 2016 r. o godz. 08:30 rozpoczęła się nasza przygoda z wymianą. Siedemnastu uczniów z Gimnazjum w Muszynie pod opieką pani mgr Marzeny Lizoń i pani mgr Barbary Sukiennik ruszyło autokarem z przejścia granicznego w Leluchowie do Pragi.
W drodze do Pragi zapoznaliśmy się z uczniami ze Słowacji. Pierwsze lody zostały przełamane, a później było już tylko lepiej. Wszyscy byli w wyśmienitych nastrojach, co dało się wywnioskować słysząc rozmowy, śmiech i śpiew w autokarze.
Około godziny 18.00 dotarliśmy wreszcie do Pragi i zostaliśmy zakwaterowani w hotelu „Olympik Tristar”.
Następnego dnia po śniadaniu wypoczęci, w dobrym humorze i podekscytowani wyruszyliśmy metrem do centrum miasta. Mimo deszczu spacerowaliśmy po słynnym, średniowiecznym Moście Karola, później udaliśmy się w stronę Hradczan, gdzie zobaczyliśmy m.in. przepiękny Zamek Królewski oraz Katedrę św. Wita. Ogromne wrażenie zrobiły na nas sztuczna grota z naciekami skalnymi, piękne posągi oraz pawie w Ogrodach Wallensteina. Ostatnim etapem zwiedzania Pragi był Rynek Staromiejski, gdzie mogliśmy zobaczyć zabytkowy Ratusz wraz przepięknym zegarem Orloj. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się do naszego hotelu.
W niedzielę po śniadaniu wyjechaliśmy do Unny, gdzie dotarliśmy o godzinie 18.00. Po drodze zastanawialiśmy się jak to będzie u tych naszych partnerów i zadawaliśmy naszym opiekunom mnóstwo pytań. Dopadł nas stres, który jednak szybko minął, gdy zostaliśmy serdecznie przywitani przez naszych kolegów i koleżanki z Ernst-Barlach-Gymnasium w Unnie.
Nazajutrz braliśmy udział w lekcjach w zaprzyjaźnionej szkole partnerskiej. Później zostaliśmy oprowadzeni po szkole, a następnie wyruszyliśmy na zwiedzanie Unny. Nawet deszczowa pogoda nie zepsuła na nastroju. W międzyczasie dzieliliśmy się wrażeniami z pierwszych godzin pobytu w goszczących nas rodzinach. Wszyscy byli zachwyceni gościnnością i otwartością swoich partnerów i ich rodzin.
Po południu odbył się mecz piłki siatkowej w naszej partnerskiej szkole. Rozgrywki piłki siatkowej wzbudziły niesamowite emocje na boisku i sprzyjały naszej integracji z uczniami ze Słowacji i z Niemiec.
Kolejnego dnia udaliśmy się wraz z naszymi partnerami do Kolonii, gdzie naszym oczom ukazała się przepiękna i gigantyczna Katedra Kolońska. Największa frajdę sprawiło nam wspięcie się na wieże katedry i podziwianie panoramy miasta. Most Hohenzollernów z mnóstwem kolorowych kłódek, to następna atrakcja, która wzbudziła emocje. Dziewczyny uśmiechały się i komentowały, że chciałby wrócić tutaj kiedyś i przypiąć taką kłódeczkę!
Z Kolonii udaliśmy się wszyscy pociągiem do Bonn, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Historii Niemiec. Ta niesamowita lekcja historii wprowadziła nas w sytuację polityczną i gospodarczą Niemiec po roku 1945.
Amsterdam (Holandia) to było kolejne miasto, które zwiedzaliśmy w ramach naszej wymiany.
15.06 z samego rana wyjechaliśmy autokarem właśnie do Amsterdamu. To miasto urzekło nas przepiękną architekturą, mnóstwem pięknych wąskich uliczek oraz malowniczymi mostami, które przeplatały liczne kanały. Musieliśmy tylko uważać na rowery, które pędziły jak szalone. Najpierw dotarliśmy na targ z kwiatami, a później do serca Amsterdamu, czyli na Plac Dam, gdzie naszym oczom ukazał się Pałac Królewski, Pomnik Pamięci Ofiar II Wojny Światowej, Hotel Krasnopolsky oraz Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud.
Podążając szybkim krokiem dotarliśmy najpierw do słynnego kościoła Westerkerk, a później do najstarszego kościoła w Amsterdamie Oude Kerk. Duże zainteresowanie wzbudziło Rijksmuseum (Muzeum Państwowe), gdzie mogliśmy się zapoznać z dziełami najsłynniejszego z Holendrów Rembrandta van Rijn. Były tam też kilka dzieł van Gogha i innych wybitnych malarzy.
W czwartek po kilku lekcjach udaliśmy się wraz z naszymi kolegami z Niemiec i Słowacji do Dortmundu, gdzie zwiedziliśmy Muzeum „Steinwache“ (byłe więzienie dla przeciwników władzy niemieckiej). Resztę wolnego czasu spędziliśmy z naszymi partnerami, z którymi zwiedzaliśmy Dortmund. Byliśmy też w na wspólnych zakupach i obiedzie.
Wieczorem oglądaliśmy wspólnie mecz Polska – Niemcy i świetnie się przy tym bawiliśmy.
Pochmurny i deszczowy piątek był niestety ostatnim dniem spędzonym w towarzystwie naszych partnerów z wymiany. Tego dnia udaliśmy się do Münster - najsłynniejszego miasteczka Westfalii W chwilach, gdy przebłyskiwało słońce udało się nam dotrzeć do Prinzipalmarkt (wąski plac w centrum miasta), który otoczony był przepięknymi kamienicami. Zaraz przy placu znajdował się XIV wieczny gotycki Ratusz i Kościół św. Lamberta. W Katedrze Świętego Pawła naszą uwagę przykuł szesnastowieczny zegarem astronomicznym. Popołudnie spędziliśmy w towarzystwie naszych partnerów zagranicznych. Czuliśmy jednak stres związany z nieuniknionym rozstaniem.
O godzinie 23.00 z wielkim smutkiem i ze łzami w oczach pożegnaliśmy się z rodzinami, u których mieszkaliśmy i naszymi koleżankami i kolegami ze szkoły partnerskiej Ernst-Barlach-Gymnasium. Nie przypuszczaliśmy, że te parę dni tak nas do siebie zbliży. Pocieszająca była tylko myśl, że we wrześniu znów się zobaczymy.
Z ciężkim sercem wsiedliśmy do autokaru, którym jechaliśmy całą noc do Berlina.
Następnego dnia wczesnym rankiem byliśmy w końcu u celu. Niewyspani po nocnej podróży, ale rządni wrażeń ruszyliśmy szybkim marszem w kierunku Bramy Brandenburskiej, mijając Kolumnę Zwycięstwa.
O godz.08.00 weszliśmy do Reichstagu (Parlament Niemiec), gdzie przez szklaną kopułę na szczycie w wielkim skupieniu podziwialiśmy panoramę Berlina.
Idąc za ciosem podążyliśmy w kierunku Placu Aleksandra, mijając po drodze Katedrę Berlińską, Wieżę Telewizyjną oraz Czerwony Ratusz. Byliśmy już naprawdę zmęczeni, ale zachęceni przez opiekunów zebraliśmy siły i po długim marszu dotarliśmy do Placu Poczdamskiego, gdzie naszym oczom ukazała się niezwykła pod względem architektonicznym budowla Sony Center.
Ostatnim punktem wycieczki po Berlinie było dotarcie do Muzeum Muru Berlińskiego (Checkpoint Charlie).
Po zwiedzeniu Berlina byliśmy tak zmęczeni, że nie mogliśmy ustać na nogach, ale jednogłośnie stwierdziliśmy, że warto było. Dzięki naszemu uporowi i determinacji zobaczyliśmy mnóstwo ciekawych miejsc i zabytków w Berlinie.
Po południu wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną do Muszyny.
O godzinie 05:30 w niedzielę byliśmy na miejscu. Niestety nasza wymiana dobiegła końca. Jak to mówią: „Wszystko, co dobre, szybko się kończy”. Te niezapomniane chwile pozostaną nam jednak na zawsze w pamięci i sercu, no i oczywiście na zdjęciach.
Dzięki wymianie polsko - słowacko – niemieckiej zwiedziliśmy mnóstwo cudownych miast i miejsc, mieliśmy kontakt z żywym językiem, poznaliśmy lepiej kulturę i zwyczaje naszych sąsiadów oraz zawarliśmy nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Wymiana wzmocniła w nas motywację do nauki języka obcego, nauczyła nas samodyscypliny i współpracy w grupie.
Każdemu polecamy udział w wymianie!!!

Uczniowie Gimnazjum w Muszynie

Wymiana polsko-niemiecko-słowacka czerwiec 2016 - foto


Jasełka BożonarodzenioweW dniu 17.12.2015r. odbyły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Muszynie Jasełka Bożonarodzeniowe, które zaprezentowała i przygotowała klasa 2c wraz z Wychowawczynią Panią Dorotą Gancarz. Były życzenia od Pana Dyrektora oraz świąteczna prezentacja Uczniów ze Słowackiej Szkoły z Lubotina.

 


Wymiana polsko-niemiecko-słowacka wrzesień 2015


8 września 2015 roku rozpoczęła się kolejna wymiana uczniów z Niemiec, Słowacji i naszej szkoły. Wieczorem ciepło przywitaliśmy naszych partnerów i zapoznaliśmy ich z naszymi rodzinami.
Następnego dnia czekało nas zwiedzanie naszej szkoły, Muszyny oraz Krynicy. Pomimo zlej pogody, wszystkim dopisywały dobre humory. Oprowadziłyśmy naszych gości po ogrodach sensorycznych oraz biblijnych. Po zaplanowanych atrakcjach spędziliśmy nasz wolny czas wspólnie grając w kręgle. 
Następny dzień zapewnił nam kolejne emocje. Tym razem spędziliśmy go na Słowacji. Zwiedziliśmy przepiękny zamek w Spiżu który zachwycił nie tylko nas, ale również naszych partnerów. Jeszcze tego samego dnia czekał na nas spływ Dunajcem, podczas którego mogliśmy podziwiać przepiękne krajobrazy. Wieczorem wróciliśmy wykończeni ale szczęśliwi. 
Rankiem następnego dnia pojechaliśmy do Bardejova, po którym oprowadzali nas słowaccy koledzy. Zwiedziliśmy to piękne miasteczko oraz tamtejsza szkolę, która wywarła na nas duże wrażenie. Podczas pobytu w Polsce, spędzaliśmy dużo wolnego czasu razem z naszymi partnerami. 
Podczas dnia w rodzinach nasza polsko-niemiecka grupa zorganizowała wspólne ognisko, na którym wszyscy bawili się fantastycznie. 
W końcu przyszedł czas na wyjazd do Krakowa i Oświęcimia, na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu wprowadził nas w melancholijny nastrój, jednak była to bardzo pouczająca lekcja, z której na pewno wyciągniemy wnioski.
Następnie czekał nas wieczór w Krakowie. Po zakwaterowaniu się w hostelu ruszyliśmy na spacer po Kazimierzu.
Po śniadaniu następnego dnia zwiedziliśmy Kraków pod okiem naszego przewodnika. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Niestety czas wymiany powoli się kończył, aż nadszedł czas pożegnania z naszymi partnerami. Nasi niemieccy przyjaciele wrócili do Niemiec a my ruszyliśmy w drogę powrotną do Muszyny.

Wymiana wrzesień 2015 - foto

 

Kultywujemy zwyczaje naszego regionu.


W czerwcu odbyła się Biesiada Muszyńsko-Lubotińska. Podczas spotkania przedstawiono obrzęd chrztu i wesela muszyńskiego. Mieliśmy okazję obejrzeć tańce regionalne i zaśpiewać biesiadne piosenki. Goście z Lubotina także zaprezentowali tradycje swojego regionu. Uczniowie klasy piątej przygotowali inscenizację legendy „O Bartłomieju, co ludzi leczył”. Na biesiadnym stole nie zabrakło regionalnych potraw. Takie spotkania pomagają pielęgnować dawne zwyczaje.

Biesiada Muszyńsko-Lubotińska - foto

 Międzynarodowy Dzień Dziecka w Lubotinie 2015r.


2 czerwca 2015r. na zaproszenie partnerskiej szkoły słowackiej uczniowie klasy 6b wzięli udział w obchodach Dnia Dziecka w Lubotinie. Tradycyjnie, z okazji święta wszyscy uczniowie tamtejszej szkoły uczestniczą w pikniku sportowym. Na zakończenie gier i zawodów sportowych wszyscy zajadają się pysznym gulaszem, który od rana gotuje się w wielkich kotłach przy szkole.

Dzień Dziecka w Lubotinie - foto

 ŚWIĘTA WIELKANOCNE NA POGRANICZU


Z okazji Świąt Wielkanocnych zaprzyjaźnione szkoły polska – z Muszyny i słowacka – z Lubotina gościły grupy szkolne na akademiach poświęconych tradycjom świątecznym.
24 marca dzieci z klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 1 w Muszynie uczestniczyły w warsztatach plastycznych w Domu Kultury w L’ubotinie, na których wspólnie z dziećmi słowackimi malowały woskiem pisanki, robiły zajączki z ziaren jęczmienia, wykonywały kurczaczki z biszkoptów i nutelli, malowały kartki wielkanocne.
31 marca grupa słowacka gościła w Muszynie gdzie uczestniczyła w akademii szkolnej poświęconej tradycjom świątecznym naszych sąsiadujących narodów. Po prezentacji wspólnie z uczniami klasy 5a udały się do Muzeum Regionalnego w Muszynie gdzie spotkały się z miejscowymi artystkami- panią Kosibą i panią Gałuś. Panie pokazywały jak wykonać w prosty, ale ciekawy sposób ozdoby świąteczne- koszyczki, jajka, tacki, kwiatki do wazonów.
Ciekawa forma warsztatowa bardzo urozmaica spotkania grup polsko- słowackich, na których dzieci nie tylko uczą się nowych technik plastycznych, ale przede wszystkim mają możliwość kontaktowania się z uczniami słowackimi, poznają inne tradycje i zwyczaje i aktywnie spędzają czas.

"Wielkanoc na pograniczu 2015" - foto
SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE W LUBOTINIE


15 grudnia bieżącego roku szkolnego uczniowie naszej szkoły udali się do Lubotina, by wziąć udział w spotkaniu wigilijnym w słowackiej szkole. W tym roku program artystyczny zaprezentowali nasi wychowankowie klasy IIa oraz Va. W Domu Kultury w Lubotinie mogliśmy posłuchać słowackich kolęd, obejrzeć tańce świąteczne, dowiedzieć się więcej o zwyczajach tamtego regionu. Nasi uczniowie skosztowali tradycyjnych wigilijnych potraw, a także otrzymali upominki od św. Mikołaja.

Jasełka w Lubotinie 2014 - foto
Wymiana międzynarodowa - rewizyta gości z Niemiec


W dniach od 02.09 do 09.09.2014 odbyła się rewizyta naszych niemieckich partnerów u których gościliśmy w czerwcu. We wtorek 2 września późnym wieczorem przywitaliśmy naszych partnerów z Niemiec. Kolejne dni były pełne wrażeń, humory i pogoda nam dopisały. Mieliśmy możliwość wyjazdu do naszej partnerskiej szkoły Gimnazjum im. Leonarda Stockela na Słowacji, gdzie odbyło się spotkanie z Dyrekcją która oprowadziła nas później po szkole. Zwiedzaliśmy też miasto Bardejov, Bardejovskie Kupele, zamek w Spiskym Hradzie. Wycieczkę zakończyliśmy spływem po Dunajcu. W kolejnym dniu o godzinie 8 rano stawiliśmy się razem z naszymi niemieckimi partnerami na pierwszej lekcji u nas w szkole. Po przybyciu grupy słowacko- niemieckiej, wszyscy nasi goście mieli okazję zwiedzić nasze Gimnazjum, a przewodnikiem był pan Dyrektor mgr Andrzej Gancarz. Na szkolnej świetlicy odbyło się spotkanie z Dyrekcją szkoły i panią sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna Katarzyną Rymarczyk-Wajdą, która przedstawiła krótką prezentację multimedialną na temat rozwoju, inwestycji i planów w gminie. Po południu wszyscy wybraliśmy się do Muzeum Regionalnego w Muszynie, a następnie do nowo otwartych Ogrodów Miłości i Ogrodów Sensorycznych. Po obiedzie pojechaliśmy do Krynicy gdzie wielką atrakcją dla naszych gości był wyjazd kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką. Po tak pracowitych dniach mogliśmy realizować własne pomysły w rodzinach. Następnie wyjechaliśmy do Krakowa na program „Śladami Listy Schindlera”. Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wieczorem grupa polsko- niemiecko-słowacka udała się do Krakowa, gdzie po kolacji wspólnie poszliśmy na spacer po Kazimierzu, dawnej dzielnicy żydowskiej. Kolejnego dnia poszliśmy do muzeum, gdzie mogliśmy zobaczyć Kraków z czasów okupacji niemieckiej, a także dowiedzieć się więcej o życiu Oskara Schindlera. Po tym udaliśmy się na zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem zwiedzając Wawel, Uniwersytet Jagielloński i Kościół Mariacki. Po kolacji odbyło się spotkanie z naszymi opiekunami podczas którego pan Stanisław Rusnak opowiedział nam historię dzielnicy, w której nocowaliśmy oraz naszego miasta. Odbyło się także podsumowanie całego pobytu Wszyscy byli bardzo zadowoleni zarówno z zrealizowanego programu jak i atmosfery. Było nam smutno ponieważ niestety musieliśmy pożegnać naszych kolegów i koleżanki z Niemiec nie szczędząc przy tym łez. Mamy nadzieję, że kiedyś, się jeszcze spotkamy.

Wymiana międzynarodowa - wrzesień 2014 - foto


 

Konferencja podsumowująca projekt „Edukacja bez granic - w Lubotinie i w Muszynie”


W dniu 26 lutego 2014r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt pt. „Edukacja bez granic - w Lubotinie i w Muszynie”. Zaproszeni na nią zostali nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie, Szkoły Podstawowej z L’ubotina, uczniowie biorący udział w projekcie a także przedstawiciele władz oświaty i miasta. Uczestnicy konferencji mieli okazję dowiedzieć się o działaniach podejmowanych przez obie szkoły przez dziesięć lat współpracy, ponieważ właśnie w grudniu 2013 roku minęło dziesięć lat wspólnych spotkań, wymian i uroczystości oraz o działaniach podjętych w ramach obecnego projektu. Wszyscy uczestnicy konferencji obejrzeli wspaniały występ dzieci uczestniczących w projekcie- dzieci słowackich i polskiej grupy „Popradzkie smyki” występującej w stylizowanych strojach mieszczańskich. Po części oficjalnej przygotowany został poczęstunek dla wszystkich. Każdy z gości otrzymał również gadżety związane z projektem, w tym album promujący w.w. projekt.
Konferencja odbyła się w bardzo miłej atmosferze uwieńczonej wspólnym śpiewaniem piosenek polsko- słowackich i choć była okazją do podsumowania rocznej współpracy, bynajmniej nie oznaczała końca współpracy ze szkołą słowacką. Liczymy na dalsze lata owocnej wymiany.

Konferencja podsumowująca projekt - foto

Tradycje świąteczne na pograniczu - Wigilia w Muszynie

18 grudnia 2013 roku gościliśmy na spotkaniu wigilijnym w naszej szkole młodzież z L’ubotina. Dyrektor szkoły mgr Andrzej Gancarz przywitał przedstawicieli  Szkoły Podstawowej z L’ubotina. Klasa 4a zaprezentowała jasełka i kolędy polskie przygotowane przez p. Małgorzatę Beczkowicz i p. Monikę Faron. Pięknymi kolędami i pokazem jasełek odwdzięczyła się młodzież słowacka. Po występach jasełkowych wszystkie dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, na których wykonywane były kartki świąteczne, aniołki w brzózek, choinki ze styropianu i wypiekane ciasteczka. Po warsztatach wszyscy zasiedli do stołu wigilijnego i popróbowali polskich potraw- zupy grzybowej, ryby , pierogów ruskich i z kapustą, kompotu i ciasta. Wszyscy uczestnicy mogli znaleźć prezenty pod choinką- kolejny zwyczaj świąteczny. Po wspólnym biesiadowaniu przyszedł czas na wspólne kolędowanie- co z kolei stało się już tradycją wigilijnych spotkań polsko- słowackich. Miłe chwile spędzone przy wigilijnym stole zacieśniają przyjaźń naszych szkół.


Biesiada Muszyńska


We wtorek 24 września 2013 roku w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Muszynie odbyła się Biesiada Muszyńska, realizowana w ramach projektu „Edukacja bez granic - w Lubotinie i w Muszynie”. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił burmistrz miasta pan Jan Golba. Przybyli goście z zaprzyjaźnionej słowackiej szkoły, przedstawiciele rodziców oraz uczniowie. W trakcie uroczystości mieliśmy okazję obejrzeć tańce regionu pogranicza i posłuchać pieśni w wykonaniu zespołu wokalno - tanecznego pod kierownictwem pani Izabeli Bajorek. Uczniowie ubrani byli w stroje mieszczan muszyńskich, które zostały zakupione z funduszy unijnych w ramach realizacji projektu. Szkolny zespół folklorystyczny gościnnie wystąpił ze swoim programem w amfiteatrze Zapopradzie już w sobotę, podczas uroczystości dziesięciolecia współpracy województwa preszowskiego i małopolskiego. Na naszej biesiadzie goście ze Słowacji zaprezentowali także swoje regionalne tańce i przyśpiewki.
Nie zabrakło potraw muszyńskich i słowackich. Mogliśmy skosztować popradzkiego bigosu, kwaśnicy czy smacznych pierogów przyrządzonych przez nasze babcie. Jak biesiada to również wspólne śpiewanie. Wraz z uczniami lubotińskiej szkoły śpiewaliśmy pieśni biesiadne. Dzięki takim spotkaniom poznajemy kulturę naszych małych ojczyzn.

Biesiada Muszyńska - foto 27 program wymiany polsko-niemiecko-słowackiej w muszyńskiej szkole.


„Korzenie Europy - odkrywanie ludów i ich tradycji” to hasło pod którym w dniach 17-24.09.2013r. odbyło się kolejne spotkanie młodzieży z trzech szkół z Polski, Niemiec i Słowacji: Gimnazjum im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej w Muszynie, Ernst-Barlach Gymnazium w Unnie oraz Gimnazjum im. Leonarda Stockela w Bardejovie. Po naszej czerwcowej wizycie w Niemczech pełnej atrakcji i niezapomnianych chwil powitaliśmy naszych partnerów we wtorek 17 września i rozpoczęliśmy realizację programu od spotkania integracyjnego, zwiedzania szkoły i Muszyny. Kolejne dni to: dzień na realizacje pomysłów własnych w rodzinach, wycieczka na Słowację, gdzie zwiedzaliśmy Gimnazjum im. Leonarda Stockela, Bardejów i Bardejowskie Kupele, Spisky Hrad. W piątek oprowadziliśmy wszystkich po naszej szkole i zabraliśmy partnerów na lekcję. Następnie w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie przedstawiciela Burmistrza Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna Pani Sekretarz Katarzyny Rymarczyk – Wajda, Członka Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Pana Ryszarda Poradowskiego oraz Dyrekcji naszej szkoły z uczniami biorącymi udział w wymianie międzynarodowej. Pani Sekretarz przywitała gości oraz przedstawiła prezentację multimedialna na temat rozwoju, inwestycji i planów na przyszłość Gminy Muszyna. Radny Powiatowy pogratulował wspaniałej współpracy, życząc miłego pobytu, natomiast Pan Dyrektor mgr Andrzej Garncarz, jako gospodarz podziękował wszystkim przybyłym i wręczył upominki otrzymane od UMiG Muszyna oraz Starostwa Powiatowego, z najlepszymi życzeniami na przyszłość. Koordynatorem i tłumaczem spotkania była Pani Agnieszka Skrobacka, która od 3 lat zajmuje się organizacją wymiany polsko – niemiecko – słowackiej. Po tym spotkaniu zwiedzaliśmy Muzeum Regionalne, Wzgórze Zamkowe, Ogrody Sensoryczne, Zapopradzie, Park Seniora, a po obiedzie pojechaliśmy do Krynicy na Jaworzynę (kolejką gondolową) oraz na krynicki deptak. W następnych dniach zmieniliśmy miejsce realizacji programu wyjeżdżając do Krakowa na program „Śladami Listy Schindlera”. Zwiedziliśmy obóz koncentracyjny Oświęcim-Brzezinka, co dla wszystkich było bardzo mocnym przeżyciem, gdyż mogliśmy zobaczyć na własne oczy świat terroru i ludobójstwa dokonanego na 1,1 miliona ludzi przez nazistów. Wieczorem odbyliśmy spacer po Kazimierzu, żydowskiej dzielnicy Krakowa oglądając z zewnątrz synagogi, cmentarze oraz miejsca pamięci Żydów wymordowanych w czasie okupacji nazistowskiej. Kolejny dzień upłynął również na poznawaniu historii Krakowa zaczęliśmy od Podziemnego Muzeum Sukiennice, w którym to odbyliśmy podróż w czasie. Wykorzystano tam liczne nowoczesne techniki multimedialne, np. urządzenia holograficzne do prezentacji rekonstrukcji budynków, mające stworzyć w muzeum atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat, po czym mogliśmy to porównać z obecnym Krakowem zwiedzając Wawel, Uniwersytet Jagielloński i Kościół Mariacki. Wieczór spędziliśmy na spotkaniu podsumowującym cały pobyt. Wszyscy byli bardzo zadowoleni zarówno z zrealizowanego programu jak i atmosfery i komunikacji. Było nam smutno, zdając sobie sprawę, że to nasze ostatnie chwile zanim rozstaniemy się na nie wiadomo jak długo. Przed wyjazdem grupy niemieckiej na lotnisko do Katowic udało nam się jeszcze zwiedzić Muzeum – Fabrykę Oskara Schindlera, gdzie mogliśmy zobaczyć Kraków z czasów okupacji niemieckiej a także dowiedzieć się więcej o życiu Oskara Schindlera. Pożegnaliśmy naszych przyjaciół nie żałując łez, uścisków i buziaków. Mamy nadzieję jeszcze się spotkać i utrzymywać kontakt zarówno z kolegami z Niemiec jak i ze Słowacji.
Uczniowie Gimnazjum w MuszynieTatry i Pieniny łączą nas - wycieczka turystyczna


W dniach 12-13 września 2013r. odbyła się wycieczka dla 20 uczniów polskich i 20 uczniów słowackich w wieku 7-10 lat w polskie góry. Celem wycieczki było poznanie wspólnych dla Polski i Słowacji wartości kulturowych wynikających z zamieszkiwania w regionie Tatr i Pienin oraz ukazanie urokliwych Pienin i stolicy polskich gór - Zakopanego. Wycieczka ta odbyła się w ramach organizowanego między partnerskimi szkołami projektu „Edukacja bez granic – w Lubotinie i Muszynie.”
Prognozy pogody nie napawały optymizmem, mimo to wszyscy zgłosili się punktualnie na miejsce zbiórki. W Lubotinie dołączyli do nas słowaccy przyjaciele. Przez Łysą Polanę dotarliśmy do Zakopanego. Pierwszym punktem programu była Gubałówka, gdzie przywitało nas piękne słońce i rozległe widoki na najwyższe góry Polski z charakterystycznym Giewontem. Z kolei spacer po Krupówkach był okazją do zakupu pamiątek dla rodziców, braci i sióstr. Po zwiedzeniu Zakopanego przejechaliśmy do Bukowiny Tatrzańskiej na nocleg i pyszną kolację. W Bukowinie Tatrzańskiej istniała możliwość korzystania z dużego kompleksu wodnego, z czego niektórzy skorzystali. Po pełnym wrażeń dniu mogliśmy odpocząć w pensjonacie.
Na następny dzień ze względu na pogodę zmieniliśmy plany. Udaliśmy się do Niedzicy w okolice zamku, gdzie słuchając ciekawych opowieści wyobrażaliśmy sobie dawne czasy, gdy jeszcze zamek ten należał do Węgier, a naprzeciw niego, po drugiej stronie Dunajca bronił granic polskich zamek w Czorsztynie. Następnym punktem programu był przejazd do Krościenka, gdzie odwiedziliśmy siedzibę Pienińskiego Parku Narodowego. Film i wystawa przyrodnicza była doskonałym wprowadzeniem w zagadnienia związane ochroną obszaru Pienin po obu stronach granicy.
Następnie zaplanowano zwiedzanie Czerwonego Klasztoru i spływ Dunajcem zakończony spacerem. Po powrocie zmęczeni, ale zadowoleni dzieliliśmy się wrażeniami z kolegami i koleżankami.
Wycieczka była dla nas wspaniałą przygodą w trakcie, której mogliśmy bliżej poznać naszych słowackich przyjaciół oraz podziwiać piękno Tatr i Pienin po obu stronach granicy.


Tatry i Pieniny łączą nas - foto


Spotkanie w Lubotinie – wizyta w szkole partnerskiej

19 czerwca 2013 r. uczniowie zaprzyjaźnionych szkół z Muszyny i Lubotina spotkali się znowu podczas zajęć plastycznych „Moimi oczami” przygotowanych przez nauczycieli słowackich. Mnóstwa wrażeń dostarczyła wycieczka do Starej Lubovni. Zamek, skansen, pokaz sokolników i rycerze w średniowiecznych zbrojach to tematy, które dzieci najczęściej przedstawiały na swoich rysunkach. Tym razem polscy uczniowie mieli też możliwość zwiedzić szkołę  swoich słowackich sąsiadów. Największe zainteresowanie wzbudziły sale przeznaczone do zajęć praktyczno – technicznych.

Zapraszamy do galerii

 

Dzień Dziecka w Lubotinie
10.06. 2013 roku grupa uczniów z naszej szkoły udała się do partnerskiej szkoły w Lubotinie, by wziąć udział w obchodach Dnia Dziecka. Spotkaliśmy  się na stadionie. Tam nasi uczniowie wraz z kolegami z Lubotina brali udział w konkursach i zabawach sportowych. Pogoda dopisała, więc wszyscy dobrze się bawili. Na zakończenie otrzymali słodkie upominki.


 

Dzień Dziecka na pograniczu

3 czerwca 2013 roku z okazji Dnia Dziecka na hali sportowej został zorganizowany Festyn Sportowo - Rekreacyjny dla dzieci szkoły podstawowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Muszynie, w którym uczestniczyli również uczniowie partnerskiej Szkoły Podstawowej z L’ubotina uczestniczący w projekcie „Edukacja bez granic – w Lubotinie i w Muszynie”
Imprezę otworzył dyrektor mgr Andrzej Gancarz składając życzenia wszystkim dzieciom i częstując ich koszem pełnym cukierków.
Pierwszym punktem Festynu była rywalizacja międzyklasowa. Drużyny reprezentujące poszczególne klasy walczyły o tytuł najlepszej klasy w dwóch kategoriach: klasy 4-6 i klasy 1-3.  W zawodach trzeba było wykazać się szybkością, sprytem i zawziętością pokonując różnego rodzaju konkurencje szybkościowo- sprawnościowe. W jednej z konkurencji punktowali również nauczyciele- wychowawcy klas trafiając piłkami do wózków. Uwieńczeniem rywalizacji było oczywiście… przeciąganie liny!
Kolejnym punktem wyczekiwanym przez wszystkie dzieci był festyn z różnymi zadaniami na poszczególnych stanowiskach przeznaczonych dla wszystkich dzieci. Po wykonaniu danego zadania dzieci mogły zdobyć przeróżne nagrody. A musiały np. ułożyć wieżę z kubków, trafić sersem na tyczki, przejść po ławeczce z deseczką na której leżała piłka, która nie mogła z niej spaść, trafić piłkami do wózków, czy do parasolek, odbić piłkę tenisową kijem do unihoka do koszyczka, przeprowadzić dmuchaną bańkę mydlaną przez zawieszoną obręcz i wiele innych.
Wspaniała rywalizacja, możliwość sprawdzenia swoich umiejętności sprawnościowych, integracja grup słowackich i polskich na płaszczyźnie sportowej to tylko niektóre cele, które zostały zrealizowane tego dnia. A dzieci już pytają o konkurencje przyszłoroczne...

 Z drugiej strony Tatr – Muszyna i Lubotin poznają najwyższe góry Słowacji

27-29 maja 2013r. Trzy, niezapomniane i pełne wrażeń dni, spędzili, w ostatnim tygodniu maja, uczniowie szkoły podstawowej z Muszyny (20 os) i Lubotina (20 os)  w Tatrach Wysokich na Słowacji. W ramach realizowanego między partnerskimi szkołami projektu „Edukacja bez granic – w Lubotinie i w Muszynie” dzieci zapoznały się z kulturą, historią i sposobem życia ludzi gór. Bogaty program wycieczki obejmował wyjazd kolejką na Hrebieniok, spacer przy wodospadach Zimnej Wody, zwiedzanie malowniczo położonej miejscowości Szczyrbskie Pleso oraz przepięknej Jaskini Bielskiej i starówki w Spiskiej Sobocie. Największą atrakcją był dla uczestników pobyt na terenie kąpieliska termalnego Aqacity Poprad oraz kąpiele w kompleksie Aqua Relax w Tatrzańskiej Łomnicy. Wspólne przebywanie pozwoliło zawiązać i wzmocnić przyjaźnie polsko – słowackie. Uczniowie coraz częściej kontaktują się ze sobą nie tylko podczas kolejnych wspólnie organizowanych przez nasze szkoły imprez, ale także za pomocą Internetu (mail, Facebook).Praga, Amsterdam, Berlin, Kolonia, Dortmund, Bonn w 10 dni

Już 7 czerwca 16 uczniów Gimnazjum i LO w Muszynie weźmie udział w kolejnej wymianie Polsko – Niemiecko – Słowackiej podczas której zwiedzi Pragę, Amsterdam, Berlin i inne miasta niemieckie ( szczegółowy program będzie znany w ciągu najbliższych dni). W trakcie pobytu uczniowie nie tylko będą zwiedzać i zaznajamiać się z kulturą Niemiec lecz również będą mieć okazję do doskonalenia swoich umiejętności językowych i komunikacyjnych, jak i zawiązywania nowych znajomości a nawet przyjaźni.


 

„Tradycje świąteczne na pograniczu- Wielkanoc”

„Tradycje świąteczne na pograniczu- Wielkanoc” – to nazwa zadania realizowanego w ramach mikroprojektu polsko- słowackiego pn. „Edukacja bez granic w L’ubotinie i w Muszynie”.
To właśnie 26 marca gościliśmy w naszej szkole 20-tu uczniów ze szkoły partnerskiej z L’ubotina na spotkaniu wielkanocnym. Gości przywitał dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego mgr Andrzej Gancarz. Przedstawił zebranym program mikroprojektu „Edukacja bez granic w L’ubotinie i w Muszynie”.
Młodzież z klasy piątej w programie artystycznym zapoznała wszystkich z tradycjami świąt wielkanocnych w Polsce. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne. W zespołach koedukacyjnych polsko- słowackich dzieci wykonywały różnymi technikami świąteczne ozdoby: kartki wielkanocne, torebki na prezenty, pisanki , zajączki.
Ostatnim punktem programu była degustacja polskich potraw wielkanocnych, m.in. żurku z jajkiem, schabu ze śliwką i makowca.  Miła atmosfera, polskie tradycje świąteczne i integracja dzieci i nauczycieli dwóch szkół partnerskich to główne cele, które zostały zrealizowane już na pierwszym spotkaniu projektu.Wielkanoc w L’ubotinie


20 marca gościliśmy w Zakladnej szkole partnerskiej w L’ubotinie na spotkaniu wielkanocnym. Młodzież z naszej szkoły w krótkim programie zapoznała Słowaków z tradycjami świąt wielkanocnych w Polsce. Natomiast młodzież słowacka przedstawiła swoje tradycje świąteczne, które w większości pokrywają się z naszymi. Są jednak niewielkie różnice. Na przykład u Słowaków nie ma tradycji wykonywania palm wielkanocnych. Przywiezione przez nas palmy robią ogromne wrażenie na dzieciach słowackich. U Słowaków natomiast jest zwyczaj „kręcenie korbaczów” z witek wiklinowych, które służą w drugi dzień wielkanocny do bicia dziewcząt wraz z polewaniem wodą. Przynoszą one szczęście i powodzenie.

Następnie odbyły się warsztaty plastyczne. W zespołach koedukacyjnych polsko- słowackich dzieci wykonywały świąteczne ozdoby: ciasteczka z wafelków, pudełka na prezenty, kurczaczki z włóczki, koszyczki z kartonów na jajeczka.


Biatlon w L’ubotinie 2012

 

18 października 2012 roku grupa naszych gimnazjalistów i uczniów ze szkoły podstawowej wzięła udział w Biatlonie, którego organizatorem była Zakladna Szkola w L’ubotinie. Słowacy przyjęli nas jak zwykle bardzo ciepło chociaż temperatura na dworze nie była zbyt wysoka - zwłaszcza o godzinie dziesiątej gdy rozpoczęły się zawody.
W programie był bieg na dystansie 1500m dla dziewcząt i 2000m dla chłopców, strzelanie z wiatrówki w leżeniu, rzut granatem do celu, wyznaczanie azymutu, trafianie z pompy strażackiej wodą do celu.
Dla naszych uczniów były to nie lada zawody, na których świetnie się bawili, zdobyli czołowe lokaty i puchary i skosztowali pysznej słowackiej zupy z kociołka.

Zawody biatlonowe 2012 - foto
WYMIANA MIĘDZYNARODOWA W POLSCE I NA SŁOWACJI – WRZESIEŃ 2012r.Po czerwcowej wizycie w Niemczech nadszedł czas na przyjęcie partnerów z Niemiec w Polsce i na Słowacji. Z niecierpliwością czekaliśmy na tę wizytę mając nadzieję, że uczniom z Niemiec spodoba się u nas tak samo jak nam spodobało się u nich. Powitaliśmy my ich bardzo ciepło późnym wieczorem we wtorek 11 września na rynku w Muszynie. Następnego dnia pojechaliśmy zwiedzać Bardejov i Bardejovskie Kupele, a kolejnego dnia organizatorzy ze Słowacji (Gimnazjum im. Leonarda Stockela) zabrali nas na spływ Dunajcem. W piątek był szczególny dzień, ponieważ ponieważ naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielką Burmistrza Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna Panią Sekretarz Katarzyną Rymarczyk – Wajdą, która pogratulowała nam tak wspaniałej współpracy i życzyła dalszych sukcesów na tym polu nadmieniając, że sama brała udział w podobnej wymianie we Francji. My z naszym Panem Dyrektorem i Panią Agnieszką Skrobacką przygotowaliśmy pożegnanie dla Pani Helen Menzies z Niemiec, która odchodzi na emeryturę. Był pokaz zdjęć z poprzednich wymian, występy wokalne oraz ciastko i kawa dla wszystkich uczestników spotkania. Zwiedzanie Muszyny zaczęliśmy od Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego, następnie udaliśmy się na Basztę, na Zapopradzie oraz do Ogrodów Sensorycznych, które wszystkim się bardzo podobały. Po obiedzie w szkolnej stołówce wyjechaliśmy kolejką gondolową na Jaworzynę. W niedzielę zwiedziliśmy Obozy koncentracyjne w Oświęcimiu i Brzezince, co dla wszystkich było bardzo mocnym przeżyciem zobaczyć na własne oczy świata terroru i ludobójstwa dokonanego na 1,1 miliona ludzi przez nazistów. Wieczorem odbyliśmy spacer po Kazimierzu, żydowskiej dzielnicy Krakowa oglądając z zewnątrz synagogi, cmentarze oraz miejsca pamięci Żydów wymordowanych w czasie okupacji nazistowskiej. Kolejny dzień upłynął również na poznawaniu historii Krakowa zaczęliśmy od Podziemnego Muzeum Sukiennice, w którym to odbyliśmy podróż w czasie. Wykorzystano tam liczne nowoczesne techniki multimedialne, np. urządzenia holograficzne do prezentacji rekonstrukcji budynków, mające stworzyć w muzeum atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat. Po obiedzie udaliśmy się do kolejnego Muzeum – Fabryki Schindlera, gdzie mogliśmy zobaczyć Kraków z czasów okupacji nazistowskiej a także dowiedzieć się więcej o życiu Oskara Schindlera. Następnie w drodze do hotelu zobaczyliśmy Uniwersytet Jagielloński, Wawel oraz Smoka Wawelskiego. Po kolacji został nam ostatni wieczór aby wdychając atmosferę Krakowa pospacerować wspólnie po Krakowskim rynku. We wtorek wczesnym rankiem pożegnaliśmy nowych przyjaciół z łezką w oku obiecując sobie nawzajem utrzymywanie kontaktu i rychłe spotkanie.
AS

Wymiana międzynarodowa w Polsce i na Słowacji - wrzesień 2012 - foto25 program wymiany młodzieży z Muszyny i Unny (RFN)Dnia 14 września 2012r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Muszynie odbyło się spotkanie przedstawiciela Burmistrza Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna Pani Sekretarz Katarzyny Rymarczyk - Wajdy z uczniami trzech szkół: Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Muszynie, Ernst - Barlach Gymnazium w Unnie (RFN) oraz Gimnazjum im. Leonarda Stockela w Bardejovie (Słowacja) biorącymi udział w wymianie międzynarodowej pod hasłem „Korzenie Europy – odkrywanie ludów i ich tradycji”.
Pani Sekretarz przywitała gości, pogratulowała tak prężnej współpracy życząc dalszych sukcesów na tymże polu oraz powodzenia w utrzymywaniu więzi między uczniami z różnych krajów. Nie zapomniała również o podarunkach zarówno dla uczniów jak i ich opiekunów.
Warto również wspomnieć, że podczas tego spotkania Dyrektor ZSP w Muszynie Andrzej Gancarz zaznaczył, że jest to już 25 program realizowany wspólnie przez młodzież z Unny i Muszyny. Następnie pożegnał długoletnią organizatorkę i prekursorkę tejże wymiany po stronie niemieckiej Panią Helen Menzies - Esskuchen, która w przyszłym roku przechodzi na emeryturę i nie będzie już brała w niej udziału. Całość spotkania została okraszona słodkim poczęstunkiem oraz wokalnymi występami uczniów ZSP. Tegoroczny program był dofinansowane przez Fundację Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży. Koordynatorem i tłumaczem spotkania była Pani Agnieszka Skrobacka, która od 2 lat zajmuje się organizacją wymiany polsko – niemiecko – słowackiej.

Wymiana międzynarodowa wrzesień 2012 - foto WRAŻENIA PO WIZYCIE W CZECHACH, NIEMCZECH I HOLANDIIJuż po raz kolejny w dniach 15 – 24.06. 2012r. odbyła się wymiana Polsko – Słowacko – Niemiecka pod hasłem „Korzenie Europy - odkrywanie ludów i ich tradycji” w ramach wraz z uczniami Gimnazjum im. Leonarda Stockela w Bardejovie gościliśmy u kolegów w Unnie (Niemcy). Przed przybyciem na miejsce zwiedziliśmy Pragę. W tym roku było to wielkie przeżycie, ponieważ 16 czerwca miał miejsce mecz piłki nożnej Polska – Czechy w ramach Euro 2012. W ten wieczór na starym mieście odbyły się koncerty czeskich i polskich zespołów ( „Akurat”, „Voo Voo”) w których z radością wzięliśmy udział. Ale na tym nie koniec, ponieważ zaproponowano nam wystąpienie w głównym wydaniu wiadomości czeskich w charakterze fanów naszej polskiej drużyny. Zostaliśmy odpowiednio przygotowani (wymalowano nam flagi na buziach) oraz przeszkoleni (mieliśmy śpiewać „Polska Biało – Czerwoni” ale bardzo cicho by nie zagłuszać reportera). Było super ale po meczu obejrzanym w hotelu nastrój trochę nam się popsuł. Następnego dnia dojechaliśmy do Unny gdzie na szkolnym podwórku odbyło się spotkanie zapoznawcze, a koordynator grupy niemieckiej omówił plan na najbliższe dni po czym pojechaliśmy do naszych tymczasowych domów, gdzie czekała na nas kolacja i powitanie członków rodzin naszych partnerów. Kolejny dzień to dzień zwiedzania i poznawania historii Unny, byliśmy bardzo zadowoleni gdyż odbywało się po polsku (Pani przewodnik urodziła się w Polsce ale od 30 lat mieszka w Unnie), zwiedziliśmy również szkołę Ernest Barlach Gymnasium po której oprowadził nas przemiły nauczyciel hiszpańskiego Gerard Schmidt , zjedliśmy obiad w szkolnej stołówce i pojechaliśmy na mecz siatkówki plażowej w mieszanych składach. W środę całą grupą pojechaliśmy do Amsterdamu gdzie zwiedziliśmy Muzeum Van Gogha i Dom Anny Frank. Kolejny dzień to Dortmund i Muzeum DASA (muzeum bezpieczeństwa i higieny pracy) oraz zakupy w jednym z większych centrów handlowych. Odwiedziliśmy również Kolonię a w niej Katedrę i Stare Miasto, wysłuchaliśmy opowieści o Krasnoludkach z Kolonii oraz o pochodzeniu wody kolońskiej i weszliśmy na wieżę katedry. Ostatniego dnia pojechaliśmy do Munster, gdzie zwiedziliśmy miejskie muzeum i miasto a w czasie wolnym spacerowaliśmy w małych grupach uważając aby nie wejść na ścieżkę rowerową, bo miasto to słynie z dużego ruchu jednośladowców. Oprócz realizowania programu, zwiedzania i poznawania Niemiec codziennie spędzaliśmy czas z „naszymi rodzinami” starając się poznać ich i wypaść jak najlepiej, nie zmienia to jednak faktu, że codziennie spotykaliśmy się na mieście w lokalnych pizzerniach czy McDonaldzie gdzie wymienialiśmy się wrażeniami. Często tez odwiedzaliśmy się w domach, na grillu i wspólnym oglądaniu meczy Euro 2012. Ostatni wspólny wieczór również spędziliśmy oglądając mecz Niemcy – Grecja w szkole i kibicując Niemcom co przyniosło oczekiwany efekt bo wygrali 4:2. Po meczu pożegnaliśmy się z łezką w oku i pojechaliśmy w ciemna noc do Berlina. W Berlinie zwiedziliśmy Raichstag (po polsku) i Bramę Brandenburską. Wielkim zaskoczeniem dla nas okazała się Parada Wolności, której byliśmy świadkami i mogliśmy się napatrzyć na różne barwne postacie i stroje……… Pełni wrażeń nad ranem wylądowaliśmy we własnych domach i łóżkach z niecierpliwością oczekując września i ponownego spotkania tym razem w Muszynie.

Wymiana międzynarodowa czerwiec 2012 - fotoBiesiada Muszyńsko- L’ubotińska 2012r.19 czerwcu bieżącego roku szkolnego w naszej szkole po raz kolejny odbyła się Biesiada Muszyńsko - Lubotińska, na którą przybyli zaproszeni goście ze Słowacji. W trakcie spotkania mogliśmy wyruszyć na wirtualny spacer ulicami naszego miasta, obejrzeć multimedialny pokaz zabytków z okolic Lubotina i Starej Lubowni. Zapoznaliśmy się z obrzędem chrztu i muszyńskiego wesela, wysłuchaliśmy weselnych przyśpiewek, poznaliśmy gwarę naszego regionu. Goście ze Słowacji zaprezentowali regionalne stroje i tańce ludowe. Nie zabrakło również regionalnych potraw przyrządzonych przez nasze babcie. Mogliśmy skosztować muszyńskiego żurku , kwaśnicy czy muszyńskich pierogów babci Jagody.

Biesiada Muszyńsko- L’ubotińska 2012r. - fotoWigilia w L’ubotinie20 grudnia 2011 roku młodzież naszej szkoły podstawowej udała się z wizytą do zaprzyjaźnionej szkoły słowackiej w L’ubotinie. Na deskach Domu Kultury nasi uczniowie zaprezentowali jasełka i kolędy polskie. Słowackie dzieci oglądały nasz występ z dużym zaciekawieniem. Po czym wszyscy mogli obejrzeć występy słowackich dzieci- od najstarszych - ósmoklasistów do najmłodszych „pierwszaczków”. Bardzo nam się podobały występy rozśpiewanej młodzieży słowackiej. Dyrektorzy obydwu szkół- Igor Svedlar i mgr Andrzej Gancarz złożyli wszystkim zebranym życzenia świąteczne i noworoczne. Następnie nasza młodzież uczestniczyła w poczęstunku świątecznym z prezentami mikołajkowymi.

Wigilia w Lubotinie - foto


 

Wigilia w Muszynie z L’ubotinem16 grudnia 2011 roku gościliśmy na wigilii w naszej szkole młodzież z L’ubotina. Gości przywitała p. Dorota Sopata. Klasa 5 zaprezentowała jasełka i kolędy polskie przygotowane przez p. Małgorzatę Beczkowicz i p. Monikę Faron. Pięknymi kolędami odwdzięczyła się młodzież słowacka. Ich mocny śpiew i akompaniament akordeonu i skrzypiec wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Bowiem po chwili już wszyscy zasiedli do pięknie ustrojonego stołu wigilijnego. Po krótkim wprowadzeniu wszyscy uczestnicy wigilii łamali się opłatkiem- zwyczaj, który w Słowacji nie jest już praktykowany, a następnie degustowali polskie potrawy wigilijne- barszcz z uszkami, rybę z ziemniakami i surówką z kiszonej kapusty, pierogi ruskie, kompot z suszonych owoców i ciasto. Wszyscy uczestnicy mogli znaleźć prezenty pod choinką- kolejny zwyczaj świąteczny. Po wspólnym biesiadowaniu przyszedł czas na wspólne kolędowanie- co z kolei stało się już tradycją wigilijnych spotkań polsko- słowackich. Nasza młodzież uczyła Słowaków kolędy „Lulajże Jezuniu” , a z kolei Słowacy nauczyli nas „Lulajże Jezuniu” po słowacku. Miłe chwile spędzone przy wigilijnym stole zacieśniają przyjaźń naszych szkół.

Wigilia w Muszynie z Lubotinem - fotoKorzenie Europy - odkrywanie ludów i ich tradycji„Korzenie Europy - odkrywanie ludów i ich tradycji” to hasło pod którym w dniach 20-27.09.2011r. odbyło się kolejne spotkanie młodzieży z Polski, Niemiec i Słowacji. Po naszej wizycie w Niemczech pełnej atrakcji i niezapomnianych chwil oczekiwaliśmy na naszych partnerów pełni obaw czy i im się u nas spodoba. Powitaliśmy ich późnym wieczorem na rynku w Muszynie we wtorek a już rano następnego dnia wyjechaliśmy na Słowację gdzie zwiedzaliśmy Gimnazjum Leonarda Stockela, Bardejów i Bardejowskie Kupele, a wieczorem wybraliśmy się na pizzę i kręgle. Następnego dnia to my oprowadziliśmy wszystkich po naszej szkole i zabraliśmy partnerów na lekcję. Myślę, że szczególnie zadowoleni byli nauczyciele, a w szczególności jeśli mieli zaplanowane kartkówki bądź sprawdziany. Następnie udaliśmy się na spotkanie z Burmistrzem MiGU Muszyna Panem Janem Golbą, zwiedzaliśmy Muzeum Regionalne, Wzgórze Zamkowe.
Po obiedzie pojechaliśmy do Krynicy na Jaworzynę (kolejką gondolową) oraz przespacerowaliśmy się po deptaku. Kolejny dzień miał miejsce na Słowacji gdzie zwiedzaliśmy zamek w Spiskiej Novej Vsi i Presov. Sobota natomiast to dzień w rodzinach do popołudnia bo wtedy to całą grupą pojechaliśmy do Wysowej gdzie zaprosiła nas mama jednej z dziewczyn. Było super: grill, dyskoteka, kręgle a nawet basen, szkoda że musieliśmy być wcześnie w łóżkach, bo rano czekał nas wyjazd do Oświęcimia. Zwiedzanie Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince zrobiło na nas ogromne wrażenie nie mówiąc już o kolegach z Niemiec, którzy w czasie powrotu do Krakowa byli bardzo małomówni i zamknięci w sobie. Na szczęście Kraków to takie urokliwe miasto, że wszystkim powróciły humory w czasie wieczornego spaceru po Rynku. Następnego dnia poznaliśmy Kraków bliżej zwiedzając Wawel, Uniwersytet Jagielloński czy Kościół Mariacki. Wieczór spędziliśmy wszyscy razem wiedząc, że są to nasze ostatnie chwile zanim rozstaniemy się na niewiadomo jak długo. Przed wyjazdem grupy niemieckiej na lotnisko do Katowic udało nam się jeszcze zwiedzić Muzeum – Fabrykę Oskara Schindlera, z czego wszyscy byli zadowoleni bo ekspozycje, które się tam znajdują są naprawdę warte zobaczenia. Pożegnaliśmy naszych przyjaciół nie żałując łez, uścisków i buziaków. Mamy nadzieję jeszcze się spotkać i utrzymywać kontakt zarówno z kolegami z Niemiec jak i ze Słowacji.
AS


Wymiana międzynarodowa - jesień 2011 - fotoLetni Biatlon w L’ubotinie18 października 2011 reprezentacja naszego Zespołu Szkolno- Przedszkolnego: szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w Letnim Biatlonie w L’ubotinie. Uczestniczyli w nim zarówno uczniowie jak i uczennice naszej szkoły jak i Zakladnej Szkoly w L’ubotinie.
Zawodnicy musieli wykazać się nie tylko niezłą wytrzymałością - dziewczęta bieg na 1500m, chłopcy - 2000m, ale również celnością w strzelaniu z wiatrówki, rzutem granatem do celu, umiejętnością orientacji na mapie i siłą w trafianiu wodą z pompy strażackiej.
Świetnie w tych konkurencjach poradzili sobie: Karolina Peregrym, Ewelina Homa, Julia Hojniak, a także Michał Uryga, Mateusz Piksa, Mateusz Turek ze szkoły podstawowej zdobywając I miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Gratulacje jednak należą się wszystkim startującym zawodnikom. Walczyli zawzięcie, mozolnie i z pełną determinacją, godnie reprezentowali naszą szkołę.

Letni Biatlon w Lubotinie - fotoXII Turystyczny Rowerowy Rajd Górski Pograniczem Polsko-Słowackim

 

W sobotę 10 września 2011r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowym rajdzie rowerowym zorganizowanym przez PTTK Beskid w Nowym Sączu. Rowerzyści polscy i słowaccy po spotkaniu na granicznym Moście Wyszehradzkim w Leluchowie przejechali na metę rajdu do miejscowości Circ na Słowacji, gdzie nastąpiło podsumowanie imprezy. Nasza młodzież świetnie radziła sobie na wymagających górskich trasach wykazując się dobrą kondycją fizyczną i znajomością zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Rajd rowerowy 10.09.2011 - fotoWymiana Międzynarodowa 03–12 czerwca 2011r.

 

Dnia 03 czerwca w piątek o 9 rano wyruszyliśmy na kolejną w dziejach naszej szkoły wymianę międzynarodową do Unna w Niemczech. Pakując nasze bagaże do limuzyny prezydenckiej oraz nas samych do busika poznaliśmy się z nowymi kolegami z Gimnazjum Leonarda Stockela w Bardejovie. Integracja przebiegała bardzo pomyślnie. Pod przewodnictwem Pani Agnieszki Skrobackiej nauczycielki języka angielskiego w naszej szkole oraz Pani Marianny Pribilincovej nauczycielki języka niemieckiego ze Słowacji śpiewaliśmy i bawiliśmy się w czterech językach: polskim, słowackim, angielskim
i niemieckim i tak nam już zostało. W miłej atmosferze dojechaliśmy do Pragi i wyczerpani rzuciliśmy się do łóżek. Następnego dnia zwiedzaliśmy Pragę: Stare Miasto, Hradczany, Most Karola i Plac Wacława. Praga zrobiła na nas wielkie wrażenie ale to dla nas za mało więc po prysznicu wróciliśmy metrem z powrotem do centrum aby nacieszyć się widokiem Pragi nocą…..Troszkę zmęczeni po podróży dotarliśmy wreszcie o 20.00 pod budynek Ernest - Barlach Gimnazjum w Unnie i od razu rzuciliśmy się w objęcia naszych niemieckich partnerów, ponieważ dokładnie wiedzieliśmy jak wyglądają (dzięki facebookowi oczywiście). I zaczęło się: pobudka o 6.30, szkoła o 7.50 ( na szczęście tylko jedna lekcja) i o 9.00 zwiedzanie. Na początek szkoła i jedyna w swoim rodzaju klasa na wolnym powietrzu, wspólna siatkówka plażowa i grill i oczywiście zwiedzanie Unny w podgrupach (ok. 30 osobowych). Naprawdę piękne miasteczko tym bardziej, że dopiero co zakończył się tam festiwal i miasto było pięknie udekorowane światłami sprowadzonymi z Włoch. Byliśmy też w Muzeum Historii Niemiec w Bonn, gdzie przewodnik oprowadzał nas w języku polskim, następnie w Kolonii i większość z nas wdrapała się na Dom ( katedrę), w Essen zwiedziliśmy kolejną katedrę „ Domschatz” oraz bardzo ciekawe muzeum, w którym kiedyś była kopalnia węgla a teraz można zobaczyć tam maszyny, które kiedyś oddzielały węgiel od kamieni i ekwipunek górników. Zwiedziliśmy też Munster z kolejną katedrą oraz skarbcem. Nie myślcie, że się nudziliśmy o, nie! W każdym z tych miast mieliśmy dużo wolnego czasu na „ indywidualne zachwycanie się” zabytkami a i często też sklepami (M. kupiła 4 pary butów, a reszta z nas mnóstwo fatałaszków i innych niezbędnych do życia rzeczy). Nie możemy nie wspomnieć o wycieczce do Amsterdamu na którą pojechaliśmy tylko ze Słowakami i naszymi Paniami, które spisały się bez zarzutu jako przewodniczki po tym mieście rowerów coffee shopów. Zwiedziliśmy Muzeum Van Ghoga, Starówkę oraz okolice Starego Kościoła. Czas wizyty w Unnie minął nam bardzo szybko ale wszystko dobre co się dobrze kończy. Przy pożegnaniu buczeliśmy jak bobry i to nie za nowymi kolegami ( bo przecież spotkamy się we wrześniu) ale za ich rodzicami, którzy okazali się bardzo sympatyczni, na każdą wycieczkę pakowali nam tyle jedzenia co dla regimentu wojskowego. W drodze powrotnej zahaczyliśmy jeszcze o Berlin, gdzie mieliśmy umówioną wizytę w Raichstagu oraz spacer po mieście i oczywiście przejście przez Bramę Brandenburdzką. Zmęczeni zapakowaliśmy się do naszego busika i ruszyliśmy w drogę powrotną. O 1.30 w sobotę byliśmy w Muszynie i przyszedł czas na pożegnanie ze Słowakami, co nie było łatwe bo bardzo się z nimi przez te 10 dni zżyliśmy. Jesteśmy już umówieni na wspólne spotkania podczas wakacji bo przecież Bardejov nie jest tak znowu daleko… Podsumowując, brak słów aby wyrazić co przeżyliśmy ale po prostu było SUPER!
Wróciliśmy w jednym kawałku pełni nowych doświadczeń, znajomości i umiejętności językowych….;)

Wymiana Międzynarodowa 03-12 czerwca 2011r. - fotoPolsko - słowacki konkurs j. angielskiego szkół podstawowychPierwsza edycja Polsko-Słowackiego Konkursu ENGLISH LANGUAGE COMPETITION '"ELMO" odbyła się 14.06.2011r.
Wzięło w niej udział 20 uczniów z 5 szkół / z Lubotina, Żegiestowa, Muszyny nr2, Złockiego i ZSP Muszyna. Uczniowie przez 60 minut pisali test a następnie zostali zaproszeni do kawiarni Szarotka gdzie czekała na nich niespodzianka - słodki poczęstunek (pączek i soczek).
Po godzinie wyniki były gotowe i Pani Dyrektor wręczyła nagrody ufundowane przez wydawnictwo "longman" zwycięzcom:
I miejsce- Bartosz Kmietowicz- ZSP Muszyna,
II miejsce - Patryk Murzyn ZSP Muszyna i
III miejsce kolega z Lubotina.
Organizatorami konkursu były p. A. Skrobacka i M.Lizoń - ZSP Muszyna.

Polsko - słowacki konkurs j. angielskiego szkół podstawowych - foto


2011-05-30  Biesiada Muszyńsko- Lubotińska 201127 maja 2011 roku w naszej szkole odbyła się Biesiada Muszyńsko- Lubotińska. Przybyli na nią uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionej słowackiej szkoły w Lubotinie.
Celem tego spotkania jest przybliżanie kultury i tradycji naszych Małych Ojczyzn.
W trakcie uroczystości mogliśmy wirtualnie spacerować ulicami naszego miasta, poznawać zabytki i ciekawe obiekty przyrodnicze naszej okolicy, oczami poety spojrzeć na Poprad, poznać działanie wód mineralnych, zasmakować w regionalnej kuchni. Jak biesiada to także taniec i śpiew. Uczennice klas piątych zaprosiły nas do walca, a dziewczęta z klas szóstych zatańczyły zbójnickiego. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki biesiadne.
Nie zabrakło także pokazów sportowych. Nasi goście ze Słowacji zaprezentowali przyśpiewki weselne i poczęstowali nas weselnym kołaczem
Do zobaczenia za rok...

Biesiada 2011 - foto2011-05-17  Gminny Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych


11 maja 2011 r. na boisku „Orlika” przeprowadzony został Gminny Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych. Brały w nim udział zespoły ze szkoły podstawowej w Złockiem, Powroźnika, Żegiestowa, Muszyny nr 1 i zaprzyjaźnionej szkoły w L’ubotinie.
Turniej rozegrany został systemem „każdy z każdym”, 2x 10 minut. Po 5-ciu godzinach walki z upałem, zmęczeniem i przeciwnikami zwyciężyła drużyna z Powroźnika; II miejsce zajęła drużyna ze szkoły podstawowej nr 1 w Muszynie, III miejsce- Złockie, IV miejsce- L’ubotin, V miejsce- Żegiestów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałej walki!!

Gminny Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych - foto
2011-05-05  Wielkanoc w L’ubotinie19 kwietnia 2011 roku gościliśmy w zaprzyjaźnionej szkole w L’ubotinie na spotkaniu wielkanocnym. Uczniowie Zakladnej Skoly przedstawili naszym dziewczętom i chłopcom zwyczaje i tradycje związane z obchodami Wielkanocy na Słowacji.
Z kolei przedstawiciele naszej Szkoły Podstawowej zapoznali słowackich przyjaciół z obrzędowością świąteczną w Polsce. Wspólnie dzieci słowackie i polskie rozwiązały krzyżówkę świąteczną, w której wstawiały polskie brakujące słowa, które z kolei tłumaczone były na język słowacki, np. baranek- baranok, bazie- bahniatka, kurczątko- kuriatko, jajko- vajiczko, placek- kolacz, rzeżucha- żerucha, chrzan- chren.
Kolejnym punktem naszego spotkania były warsztaty plastyczne. Dzieci wspólnie wykonywały stroiki świąteczne, malowały woskiem pisanki, robiły wypieki ciasteczek. Wspólnie też biesiadowały i kosztowały słowackich kołaczy twarożnych, a także pysznego obiadu.
Młodzież była zachwycona i już pytała o kolejne spotkanie polsko- słowackie....


Wielkanoc w Lubotinie - foto


2010-12-21  Wigilia w L’ubotinie20 grudnia 2010 roku młodzież z naszej szkoły podstawowej wraz z p.Moniką Faron i Dorotą Sopatą udała się do L’ubotina gdzie wzięła udział w akademii poświęconej święcie Bożego Narodzenia. Gościliśmy w nowo oddanym do użytku Domu Kultury, gdzie na deskach sceny dzieci z Zakladnej Skoly przygotowały wiele ciekawych występów taneczno- piosenkarskich.
Nasza młodzież zaprezentowała repertuar kolęd polskich śpiewanych przy akompaniamencie m.in. gitar, skrzypiec, tamburin i różnego rodzaju grzechotek.
Po pięknych występach wzięliśmy udział w obiedzie wigilijnym. Oczywiście nie zabrakło słodkich prezentów. Wszystkim najbardziej podobały się własnoręcznie wykonane pierniczki, o różnych kształtach i wzorach świątecznych.
Dzieci z wyjazdu do L’ubotina wróciły jak zwykle bardzo zadowolone, ujęte gościnnością Słowaków.

Zdjęcia z Wigilii w Lubotinie2010-12-21  Wigilia ze Słowakami w Muszynie17 grudnia 2010 roku w Muszynie gościliśmy na Wigilii naszych sąsiadów z L’ubotina. Przyjęliśmy ich występem młodzieży w jasełkach przygotowanych przez p. Małgorzatę Beczkowicz oraz prezentacją kolęd w wykonaniu zespołu muzycznego i chóru szkoły podstawowej prowadzonych przez p. Monikę Faron. Goście z Zakladnej szkoły zaprezentowali nam piękne kolędy słowackie.
Wszyscy uczestnicy brali udział w warsztatach plastycznych, na których wykonywali kartki- wizytówki świąteczne, które następnie wieszali na choince. Pięknie udekorowane drzewko było dekoracją przy wigilijnym stole. Gospodarzem wigilii była p. dyrektor Janina Dziedzina, która przekazała wszystkim tradycje polskiej wigilijnej wieczerzy i podzieliła się opłatkiem ze wszystkimi obecnymi. Pod choinką polskim zwyczajem można było znaleźć wiele prezentów, a na stole pojawiły się polskie potrawy: zupa grzybowa, ryba i surówka z kapusty, pierogi ruskie, kompot z suszu i ciasto.
Wszyscy poddali się uroczystej atmosferze i przy akompaniamencie kolęd granych na akordeonie spożywali wigilię i wymieniali się zwyczajami polskimi i słowackimi związanymi ze świętami Bożego Narodzenia.

Zdjęcia z Wigilii w Muszynie


 

2011-01-15  Konferencja podsumowująca projekt „Współpraca młodzieży i nauczycieli z Polski i Słowacji z zachowaniem wartości kulturowych regionów przygranicznych”W dniu 15 grudnia 2010r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt pt. „Współpraca młodzieży i nauczycieli z Polski i Słowacji z zachowaniem wartości kulturowych regionów przygranicznych”. Zaproszeni na nią zostali nauczyciele z Gimnazjum w Muszynie, Gimnazjum Leonarda Stockela w Bardejovie, uczniowie biorący udział w projekcie a także przedstawiciele władz oświaty i miasta. Uczestnicy konferencji mieli okazję dowiedzieć się o działaniach podjętych w ramach projektu, celach współpracy oraz usłyszeć opinię samych uczniów na temat tego projektu (która była oczywiście bardzo pozytywna). Po części oficjalnej przygotowany został poczęstunek dla wszystkich. Każdy z gości otrzymał również gadżety związane z projektem, w tym album promujący w.w. program.
Konferencja odbyła się w bardzo miłej atmosferze i była okazją do podsumowania rocznej współpracy. Niestety była także pożegnaniem z nowymi znajomymi ze Słowacji. Liczymy na więcej równie udanych projektów.2010-11-25  Lekcja historii w terenie Muszyna - L’ubotin23 listopada 2010 r. gościliśmy grupę uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w L’ubotinie na lekcji historii o Muszynie. Lekcja ta została przeprowadzona w terenie, a na dodatek towarzyszyli im uczniowie naszej szkoły podstawowej- klasa 6b wraz z wychowawcą Anną Zielińską.
Celem tej lekcji było pokazanie w pigułce historii Muszyny, a najlepszym miejscem według nas było nowo oddane do użytku Muzeum Regionalne. Super ekspozycje w bardzo dobrym stanie były namacalnym przykładem przeszłości. Mogliśmy zobaczyć narzędzia codziennego użytku sprzed lat, rękodzieła i rzemiosła, dzieła mistrza Nikifora i muszyńskich artystów np. Karola Rojny. Opowieści kustosza p. Barbary Ruckiej zaciekawiły niejednego i spowodowały, że już niedługo na pewno odwiedzimy muzeum jeszcze raz, aby... obejrzeć wystawę znalezisk na górze Baszta, która to będzie miała miejsce już w grudniu.
Młodzież wzięła udział w konkursie plastycznym dotyczącym nowego muzeum. Najlepsze dwie prace słowackie i dwie polskie zostały nagrodzone informatorami o Muszynie.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer na ruiny zamku na Baszcie. Wszyscy mogliśmy oglądać uroki naszego miasteczka z platformy widokowej, która została niedawno oddana do użytku, a także podziwiać postępy odnowy zamku starostów na Muszynie.
Była to wspaniała wycieczka w historię Muszyny. Mamy nadzieję, że zaciekawiła niejedną osobę i przyczyni się do głębszego poznawania historii naszej małej ojczyzny.

Lekcja historii w terenie - foto

 


 

2010-11-18  Sport nie zna granic„Sport nie zna granic” to impreza sportowa, która odbyła się w naszej szkole w dniach 12 i 13 listopada br. w ramach projektu „Poznajmy się jeszcze lepiej w Muszynie”. Projekt ten był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.
Celem projektu „Poznajmy się jeszcze lepiej w Muszynie” jest nawiązanie, pogłębienie bezpośrednich kontaktów między wspólnotami lokalnymi Lipan, Dubovicy, Lubotina i Muszyny na polsko-słowackim pograniczu zmierzające do integracji regionu. Inicjatorem projektu jest Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna.
W ramach projektu odbyła się już w marcu br. konferencja pt. „Podobieństwa i różnice w samorządach pogranicza polsko - słowackiego”, podczas, której zaprezentowane zostały zasady funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego po stronie polskiej i słowackiej. Z kolei w sierpniu odbyła się impreza kulturalna „Zakończenie lata nad Popradem” w trakcie, której zaprezentowany został dorobek kulturalny uczestników projektu, wystąpiły zespoły regionalne z Polski i Słowacji.
Ostatnim działaniem w ramach tego projektu była zrealizowana dla dzieci i młodzieży ze Słowacji i Polski dwudniowa impreza sportowa pt. „Sport nie zna granic” obejmująca:
• turnieje piłki siatkowej i piłki nożnej,
• wycieczkę do Bukowiny Tatrzańskiej i Zakopanego.
Pierwszego dnia o godzinie 14:00 uroczystego otwarcia imprezy i przywitania gości ze Słowacji dokonali v-ce burmistrz miasta Włodzimierz Tokarczyk oraz dyr. szkoły mgr Andrzej Gancarz. Od godziny 14:30 do 18:30 trwały międzynarodowe turnieje szkolne młodzieży z Polski i Słowacji w piłce nożnej i siatkowej w wieku od 12-17 lat. Turniej w piłce siatkowej zakończył się zwycięstwem młodzieży z Muszyny, natomiast w turnieju piłki nożnej pierwsze miejsce zajął zespół z Lipan. Po wspólnej rywalizacji nastąpił czas na wręczenie nagród. Każdy z uczestników otrzymał nie lada gadżety: pamięć przenośną USB pendrive o pojemności 8GB w kształcie bransolety na rękę oraz chustko-czapkę, z której można zrobić 8 różnych nakryć głowy. Po uroczystym wręczeniu nagród wszyscy udali się na wspólny posiłek. Zwieńczeniem dnia była dyskoteka dla młodzieży ze Słowacji.
Drugiego dnia program imprezy obejmował wycieczkę do Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej gdzie, młodzież mogła zrelaksować się w basenach termalnych. Pełna regeneracja sił wymagała również obfitego posiłku, którym uczestnicy imprezy zostali poczęstowani w Bukowinie Tatrzańskiej. Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Zakopanego oraz wyjazd kolejką linową na Gubałówkę, skąd można było podziwiać zimową już panoramę Tatr.
W imprezie uczestniczyło 200 uczniów naszego gimnazjum i szkół słowackich z Lipan, L’ubotina, Dubovicy, Sarbinova, Brezovicy i wielu innych miejscowości.

Zdjęcia z imprezy

 


 

 2010-11-08  Polsko- słowackie warsztaty teatralneDnia 5-6 listopada 2010 r. odbyło się ostatnie już z zaplanowanych działań projektu polsko- słowackiego pn. „Współpraca młodzieży i nauczycieli polsko- słowackich z zachowaniem wartości kulturowych regionów przygranicznych”. Działaniem tym były warsztaty teatralne, które przeprowadzone zostały w teatrze Groteska w Krakowie.
Młodzież mogła zapoznać się z zasadami pracy aktora, mogła sama przekonać się jak to jest na scenie, zagrać krótkie etiudy, poznać budowę maski i grę aktora lalkarza. Zarówno Polacy jak i nasi słowaccy goście świetnie się bawili. Podsumowaniem dnia był udział w przedstawieniu teatralnym pantomimicznym „Hommage a Chagall”, które wywołało wiele emocji wśród uczniów.
Oprócz warsztatów młodzież wraz z przewodnikiem spacerowała uliczkami Krakowa. Zobaczyliśmy Stare Miasto, Rynek, Bramę Floriańską, Kościół Mariacki, Sukiennice, Wawel, Collegium Maius, słynne okno Papieża Jana Pawła II na ul. Franciszkańskiej.
Uwieńczeniem wycieczki i ogromną atrakcją było zwiedzenie nowo otwartego Muzeum w Podziemiach Rynku. By zobaczyć ekspozycję trzeba było zejść 5 m pod bruk Rynku. Spacer w głąb ziemi to zarazem podróż w czasie- to tysiąc lat historii krakowskiego Rynku. Poznaniu tej historii służą na najwyższym światowym poziomie formy ekspozycji, zarówno namacalne- relikty spalonej osady, warsztaty rzemieślnicze, kramy Bolesławowe jak i wirtualne- makiety , hologramy zabudowy Rynku, błota średniowieczne, a także sale kinowe i projekcyjne. Moc wrażeń dostarczyła ostatnia wycieczka do Krakowa.
Młodzież polska i słowacka bardzo zżyła się w czasie realizacji tego projektu. Pożegnanie na rynku w Muszynie było długie i bardzo wylewne. Znajomość i przyjaźń na pewno będzie kontynuowana poprzez emaile i smsy. A może nie tylko......

Zdjęcia z warsztatów teatralnych


 


 

 

  2010-10-27  Biatlon w L’ubotinie8 października 2010 roku grupa naszych gimnazjalistów i uczniów ze szkoły podstawowej wzięła udział w Biatlonie, który miał miejsce na stadionie przy szkole w L’ubotinie. Słowacy przyjęli nas jak zwykle bardzo ciepło chociaż temperatura na dworze nie była zbyt wysoka - zwłaszcza o godzinie dziesiątej gdy rozpoczęły się zawody.
W programie był bieg na dystansie 1500m dla dziewcząt i 2000m dla chłopców, strzelanie z leżenia i ze stania, rzut granatem do celu, wyznaczanie azymutu, trafianie z pompy strażackiej wodą do celu.
Dla naszych uczniów były to nie lada zawody, na których świetnie się bawili, zdobyli puchary i skosztowali pysznej słowackiej zupy z kociołka.

Zdjęcia - biatlon 08.10.2010

 


 

2010-10-22 Wymiana Polsko - Słowacko - Niemiecka Jesień 2010


I oto kolejny dowód na to, że przy dobrej zabawie czas mija szybciej. Wymiana polsko - słowacko - niemiecka 1-8 października 2010. W Niemczech było wspaniale. W Polsce i na Słowacji wcale nie gorzej. Świetni ludzie, interesujące miejsca i moc wrażeń! Na naszych przyjaciół z Niemiec czekaliśmy od czerwca, kiedy to my wróciliśmy ze słonecznej Unny. I nareszcie się doczekaliśmy. Dotarli oni do nas z małym opóźnieniem ale jednak dotarli w sobotnią noc. W niedzielę musieliśmy się wykazać kreatywnością, ponieważ był to dzień wolny w rodzinach. Poniedziałek jak i dwa kolejne dni spożytkowaliśmy do granic możliwości. Zwiedzanie Muszyny, Krynicy, Bardejova i Preszova. Uroczyste powitania, spotkania z dyrektorami zaprzyjaźnionych szkół z Muszyny i Bardejova. Wieczory już trochę bardziej leniwe ale jednak pełne zabawy. W czwartek pożegnaliśmy dobrze już znane naszym Niemcom okolice i wyruszyliśmy do Krakowa aby pokazać im jedno z piękniejszych miast Polski. Te trzy dni wykorzystaliśmy na zwiedzanie, ale także na odpoczynek po tygodniu pełnym wrażeń. Podsumowując: mnóstwo zdjęć, nowo zawarte przyjaźnie, ale przede wszystkim nowo nabyte doświadczenia ( nie tylko przez uczniów, ale pewnie i nauczycieli :-) ). Na pewno żadne z nas nie zapomni długo tych wspaniałych dni, i kto wie może postanowi wybrać się na wymianę w przyszłym roku? Nigdy nic nie wiadomo...

Zdjęcia z wymiany

 


 

2010-10-04  Lekcje pokazowe w L’ubotinie


29 września 2010r. zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w lekcjach pokazowych w zaprzyjaźnionej szkole słowackiej w L’ubotinie. Delegacja nauczycieli z naszej szkoły, wraz z nauczycielami słowackimi z okolic L’ubotina, obserwowała praktyczne zastosowanie tablicy multimedialnej na lekcjach matematyki i języka angielskiego. Podczas omówienia lekcji zwrócono uwagę na jej ogromną rolę w aktywizacji i motywacji uczniów.

Zdjęcia z lekcji


 


 

2010-04-08  Wielkanocne spotkanie w L’ubotinie

30 marca 2010 roku grupa młodzieży z naszej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum udała się do Zakladnej Szkoly w L’ubotinie, aby wymienić się z młodzieżą słowacką tradycjami Świąt Wielkanocnych.
Młodzież polska i słowacka wspólnie wykonywała kartki świąteczne, ozdoby świąteczne, malowała pisanki woskiem. Nasze dziewczęta z gimnazjum opowiadały o zwyczajach i tradycjach świątecznych w Polsce, Lena przeczytała wiersz świąteczny napisany przez Natalię Furgał z klasy IIa, a nasi najmłodsi przywieźli do L’ubotina przepiękne palmy wielkanocne, które zachwyciły Słowaków. U naszych sąsiadów zwyczaju związanego z palmami nie ma.
Gorąca świąteczna atmosfera, jak zwykle życzliwe przyjęcie i bogaty program podobał się nie tylko uczniom ale i opiekunom, którymi byli Dorota Sopata i Bartłomiej Tokarczyk.
W wymianie uczestniczył również nasz dyrektor mgr Andrzej Gancarz, który widząc ogrom prac wkładanych z jednej i drugiej strony w podtrzymywanie i wymianę tradycji polsko- słowackich zaproponował naszym sąsiadom wspólne napisanie projektu związanego z obrzędami polskimi i słowackimi.

Zdjęcia ze spotkania

 


 

 2009-12-22  Spotkanie bożonarodzeniowe w Lubotinie

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, w budynku Urzędu w Lubotinie, odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, w których udział wzięły dzieci obu zaprzyjaźnionych szkół (z Lubotina i Muszyny). Celem spotkania była wspólna integracja, poznanie zwyczajów bożonarodzeniowych obu kultur oraz nauka kolęd polskich i słowackich. Spotkanie rozpoczął krótki występ uczniów z Lubotina, po którym mieliśmy okazję zaprezentowania kilku piosenek bożonarodzeniowych. Przyjaciele słowaccy ugościli nas symbolicznym obiadem wigilijnym.  Wykonywaliśmy kartki świąteczne, którymi nawzajem obdarowywaliśmy się życząc spokojnych, wesołych świąt. Dużo radości wniosło wspólne kolędowanie.

Zdjęcia ze spotkania w Lubotinie


 
Lekcje pokazowe z udziałem słowackich nauczycieli

18 listopada 2009 roku gościliśmy w naszej szkole nauczycieli Zakladnej Szkoły w L’ubotinie ze Słowacji. Byli oni obserwatorami lekcji pokazowych z biologii i techniki przeprowadzonych w klasie Ib gimnazjum.
Lekcję biologii przygotowała mgr Aneta Wróbel, a lekcję techniki poprowadził mgr Bartłomiej Tokarczyk. Tematem obu lekcji była Ochrona środowiska i recykling- „Ochrana Żivotneho Prostredia i recyklacia”.
Uczniowie dowiedzieli się na czym polega recykling, jak i gdzie można składować i przetwarzać śmieci, w jaki sposób można wykorzystać odpady, jak w prosty sposób możemy pomóc ratować świat przed zasypaniem go śmieciami. Sami szybko i ciekawie wykorzystali plastikowe butelki do wykonania świecznika. Było fajnie!!

Zdjęcia z lekcji pokazowych


 

 Wyjazd młodzieży Gimnazjum w Muszynie do Niemiec 5.06.-14.06.2009
 

W dniach od 05.05.09r. do 14.06.2009r. odbyło się w Unnie (Niemcy) kolejne już spotkanie uczniów zaprzyjaźnionych szkół: Ernst-Barlach Gimnazjum, Gimnazjum Leonarda Stockela ze Słowacji oraz Gimnazjum i Liceum w Muszynie. W okolicach ruchomej godziny 23 pod przewodnictwem głównego organizatora wymiany Pana Dyrektora Andrzeja Gancarza i Dyrektora zaprzyjaźnionego gimnazjum na Słowacji Pana Marcele Tribusa wraz z grupą młodzieży ze Słowacji wyruszyliśmy w podróż w nieznane;). Pierwszym naszym celem były Czechy-a konkretnie stolica-PRAGA, gdzie po ciężkiej nocy dotarliśmy. Zaczęło się owocne zwiedzanie tego pięknego miasta. Panorama zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Zwiedzaliśmy Stare Miasto, Hradczany, przeszliśmy przez przepiękny Most Karola aby dotrzeć do Placu Wacława. Po powrocie do hotelu (3gwiazdkowego;)) wzięliśmy prysznic i po chwili odpoczynku rozpoczęliśmy wspólną integracje za Słowakami;). Nazajutrz wyruszyliśmy bardzo wcześnie i około godziny 18 zatrzymaliśmy się na parkingu pod szkołą w Unnie, gdzie zostaliśmy powitani i przydzieleni do naszych tymczasowych rodzin. Następnego dnia musieliśmy wstać bardzo wcześnie, (co wcale nie znaczy, że znaleźliśmy się w łóżeczkach przed godz. 23;)) wiec przystąpiliśmy do poznawania naszych kolegów z Niemiec. Zaczynaliśmy lekcje o godz.8.50 niewyspani i zmuszeni do produktywnego myślenia ;) Droga młodzieży! Nie macie do czego równać jeśli chodzi o poziom edukacji;), który i tak jest stosunkowo wyższy niż dyscyplina ;). Po zwiedzeniu szkoły z nieprzeciętnym;) nauczycielem języka angielskiego udaliśmy się na spacer po Unnie. Miasteczko to (liczące ok.60 tys. mieszkańców) było bardzo urokliwym miejscem. Cisza, spokój- w sam raz na odpoczynek po szaleńczym poprawianiu ocen przed wyjazdem. Niestety nie mieliśmy na niego zbyt dużo czasu. Nawet nie zauważyliśmy kiedy ale niespełna tydzień przeleciał nam na zwiedzaniu i….hmmm;)….bawieniu się. Miejsca, w których byliśmy i uważamy, iż są godne polecenia to na pewno Padeborn, gdzie zwiedziliśmy największe na świecie muzeum komputerów, Kolonia z przepiękną katedrą, Soest i Munster z ratuszem gdzie podpisywano pokój westfalski po zakończonej wojnie 30-letniej. Na osobne wspomnienie zasługuje nasza wizyta w Amsterdamie. Straszliwe, trzygodzinne korki i odebrały nam zapału do zwiedzania tego cudownego miasta grzechu i rozpusty;). Na pierwszy ogień poszedł dom Anny Frank. Z powodu tych koszmarnych korków ku naszemu rozczarowaniu, nie mieliśmy czasu na głębsze zwiedzanie. Chłopcy poszli w wiadomym kierunku ;), a reszta w małych grupkach ruszyła na zwiedzanie ;). Lataliśmy po uliczkach zatłoczonych od rowerów i zielonych drzewek. Co 2 metry mijaliśmy coffe shop’y, z których ulatniał się zapach wiadomego pochodzenia ;), czego efektem były nasze świetne humory podczas drogi powrotnej. W piątek niestety nadszedł czas, który wszyscy za wszelką cena starali opóźnić. Trzeba było się pożegnać z osobami, które chcąc nie chcąc stały się nam bliskie. Pojawiły się łzy, które szybko zostały otarte myślą szybkiego spotkanie w Polsce.
Jak na grzeczne dzieci przystało spaliśmy caaaałą noc, mając przed sobą długa drogę do Berlina. Jednym z najważniejszych obiektów, który mieliśmy zamiar zwiedzić był Bundestag. Było to możliwe dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego z naszymi opiekunami posła do Bundestagu Pana Ralfa Stockela. Musieliśmy przejść przez kontrole, na wszelki wypadek gdyby ktoś z nas był wielkim zwolennikiem…..scyzoryków ;). Doszło do tego, że Pan Dyrektor musiał ściągać pasek ;P. Z kopuły mieliśmy fantastyczny widok na panoramę stolicy. Następnym punktem programu była Brama Brandenburska. Następnie odbyliśmy baaaaaaaaaaaardzo długi spacer po stolicy Niemiec. Kiedy doszliśmy pod Wieże Telewizyjną dostaliśmy czas wolny na jedzenie, zakupy ;) i chwile oddechu. Wieczorem zmęczeni zajęliśmy swoje miejsca w autobusie i padnięci zasnęliśmy jak supełki. Rano byliśmy już w domkach ;).
Początki były ciężkie. Robiąc przegląd wszystkich możliwych języków, (łącznie z migowym i obrazkowym (w końcu znaleźliśmy wspólny język =D. Wszyscy bawiliśmy się (mniej lub bardziej) świetnie. Było to dla nas wspaniale przeżycie, które zostanie na długo w naszej pamięci. Musieliśmy się wykazać zaradnością, otwartością i wyrozumiałością (Magda;)).


 

 Szlakiem Kurierów Sądeckich

Uwieńczeniem naszego wspólnego wędrowania w tym roku szkolnym była dwudniowa wycieczka do zaprzyjaźnionej szkoły w L’ubotinie. Postanowiliśmy pokonać pieszo całą trasę z Muszyny do L’ubotina. Pomysł ten pojawił się już w ubiegłym roku, kiedy to obchodziliśmy dwudziestolecie nadania szkole imienia Kurierów Sądeckich. Nasi pradziadkowie niejednokrotnie wędrowali tymi ścieżkami podczas drugiej wojny światowej jako kurierzy. Przekonaliśmy się, że wcale nie było to takie łatwe. Cała droga zajęła nam około 7 godzin. Wycieczka rozpoczęła się, jak zwykle, koło szkoły. Potem poszliśmy w stronę drewnianej pijalni wody mineralnej na Zapopradziu. Dalej szlak niebieski zaprowadził nas do granicy polsko – słowackiej, na której obok słupków widać było jeszcze wysoką siatkę uniemożliwiającą kiedyś przejście na Słowację. Za rozległą łąką zaczynała się już Legnawa – pierwsza miejscowość słowacka na naszej trasie. Trzymając się niebieskiego szlaku rozpoczęliśmy żmudne podejście na Magurę Kurczyńską. Chmury cały czas kotłowały się nad nami strasząc rychłym deszczem. Na polance pod lasem zrobiliśmy sobie krótki odpoczynek, by co nieco podjeść i odsapnąć przed dalszą wspinaczką. Ostre podejście dało nam się we znaki i na szczycie zrobiliśmy kolejną przerwę. Ochłonąwszy nieco ruszyliśmy dalej szlakiem żółtym w stronę Orłowa. Pani Zielińska powiedziała, że to co najgorsze mamy już za sobą. Faktycznie miała rację, bo powoli traciliśmy wysokość i kiedy minęliśmy Magurę Orłowską zaczęło się strome zejście do Orłowa. Zmęczenie dawało nam się we znaki, ale mimo to nie mogliśmy się opanować na widok pięknej łąki i wszyscy zaczęliśmy po niej brykać. Skończyło się to tym, że Dawid zgubił telefon komórkowy. Próbowaliśmy go odnaleźć, ale niestety nie udało się. Ostatni odcinek z Orłowa do L’ubotina trzeba było pokonać drogą asfaltową (nie było to zbyt przyjemne). Na tym odcinku dołączył do nas Michał, który rano bardzo źle się czuł i nie mógł iść z nami od samego początku. Kiedy wreszcie znaleźliśmy się w szkole w L’ubotinie zza chmur wyszło słońce, więc ucieszyliśmy się, że będzie można rozpalić ognisko. Na boisku sportowym grały w piłkę nożną dzieci z L’ubotina. Postanowiliśmy się do nich przyłączyć. Wieczorem przy ognisku uczyliśmy się turystycznych piosenek i opowiadaliśmy kawały. Bardzo smakowała nam pieczona kiełbaska z musztardą i ketchupem. Późną nocą wróciliśmy do budynku szkoły, gdzie w salach lekcyjnych na karimatach rozwinęliśmy swoje śpiwory. Potem były odwiedziny u dziewcząt, nocne pogawędki, kilka godzin snu i ... pobudka! Strasznie nie chciało się wstać! Po śniadaniu, iście królewskim, zaserwowanym nam przez Słowaków rozpoczął się piknik z okazji Dnia Dziecka – zawody sportowe, zabawy, pokazy sokolników i pyszny gulasz piknikowy. Na pożegnanie otrzymaliśmy drobne upominki od naszych przyjaciół. Do Muszyny wróciliśmy autobusem. Bardzo zmęczeni dowlekliśmy się do swoich domów i przez następnych kilka godzin spaliśmy jak zabici.
Zdjęcia z wycieczki Wycieczka do Trójmiasta '2009

 Wszystko zaczęło się 19 Maja o 17:30 kiedy wszyscy zebraliśmy się przed szkołą. Z Muszyny wyjechaliśmy o godzinie 18. Mimo czekającej nas nocnej jazdy, wszystkim dopisywał świetny humor. Gdy zajęliśmy już swoje miejsca w autokarze i przywitaliśmy nasze rówieśniczki ze Słowacji, które jechały z nami wraz ze swoją opiekunką, organizator naszej wycieczki, pan Dyrektor Andrzej Gancarz, poprzydzielał nam pokoje. O godzinie 22:00 została wprowadzona cisza nocna w autokarze. Uczestnicy wycieczki zapadli w sen, chociaż byli też tacy, którym zupełnie nie przeszkadzało zmęczenie.

Do Gdańska dojechaliśmy o godzinie 6:30 dnia następnego. Nasza bazą noclegową był dom p.w. 'Trójcy Świętej'. Opiekunowie wręczyli nam klucze do pokoi, abyśmy się mogli swobodnie zaaklimatyzować, ponieważ śniadanie mięliśmy dopiero o 8:30. Pogoda dopisywała, a plan na dzisiejszy dzień był bardzo napięty. Zaraz po śniadaniu wyszliśmy na Stare Miasto, aby moc podziwiać piękno ulicy Długiej. Zaraz potem udaliśmy się pod pomnik obrońców Poczty Polskiej. Jedna z naszych koleżanek wygłosiła referat na temat obrony tego budynku. Później ustawiliśmy się wszyscy pod pomnikiem, aby nasz drugi opiekun, pan Sebastian Skrobacki, mógł udokumentować tą wycieczkę piękną fotografia wszystkich jej uczestników.
Spod pomnika udaliśmy się do Muzeum 'Solidarności', po którym oprowadzał nas pan przewodnik. Można się tam było dowiedzieć wielu interesujących rzeczy na temat życia w Polsce w czasach komunizmu. Zostały nam tez wręczone kartki na benzynę, którymi płaciło się w tamtych czasach za towar.
Następnym punktem naszego zwiedzania był pomnik Poległych Stoczniowców z 1970 roku. Nasz kolega wygłosił przygotowany wcześniej referat pan Gancarz dopełnił jego wypowiedz ciekawymi informacjami. Niektórym z uczestników bardzo spodobały się słowa napisane na tablicy pamiątkowej: "Pomordowanym - na znak wiecznej pamięci. Rządzącym - na znak przestrogi iż żaden konflikt społeczny w ojczyźnie nie może być rozwiązany siłą. Współobywatelom - na znak nadziei iż zło może zostać przezwyciężone. "Słowa te są tak szczere, ze trudno było nie zwrócić na nie uwagi.
W drodze do Muzeum Narodowego odwiedziliśmy kościół św. Brygidy, w którym znajduje się wspaniały, lecz niedokończony, ołtarz z bursztynu. Wnętrze kościoła jest naprawdę piękne, lecz zadziwiająco proste. Po drodze zobaczyliśmy jeszcze pomnik Jana III Sobieskiego oraz poznaliśmy jego historie.
Gdy doszliśmy do Muzeum Narodowego pogoda zaczęła się zmieniać... Niestety na gorsze, ale i to nie popsuło nam humorów. głównym punktem naszego zwiedzania w muzeum był "Sąd Ostateczny" Memlinga. Poznaliśmy, różne interpretacje tego dzieła, oraz jego długą wędrówkę. Mogliśmy zadawać pytania na temat obrazu, aby dowiedzieć się czegoś więcej. Wykład był niezwykle ciekawy. Dalsza cześć zwiedzania muzeum przebiegała indywidualnie.
O godzinie 15 musieliśmy dojść do zatoki w której czekał na nas odrestaurowany galeon "Lew Morski", którym mieliśmy płynąć na Westerplatte. W czasie rejsu jeden z "wilków morskich" opowiadał historie związane z poszczególnymi budynkami, statkami oraz miejscami które mijaliśmy po drodze.
Gdy dotarliśmy na miejsce, pan Dyrektor zmienił trochę plany i zamiast iść prosto do pomnika, postanowił zabrać nas nad morze. Chociaż świeciło słońce to woda i tak była lodowata, ale nawet to nie przeszkodziło niektórym do wchodzenia do morza w poszukiwaniu muszelek. Inni siedzieli na skalach na brzegu, a jeszcze inni spacerowali wzdłuż wybrzeża podziwiając piękno morza. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Nadszedł czas na spacer do pomnika Obrońców Westerplatte. Gdy dotarliśmy do grobów polskich żołnierzy poległych w tej bitwie, Agnieszka wygłosiła referat na temat tego miejsca. Pogoda zaczęła się psuć wiec szybko udaliśmy się na wzgórze aby zobaczyć z bliska pomnik. Tutaj znowu zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, po czym powoli wracaliśmy do miejsca w którym miał czekać na nas galeon. Niestety w połowie drogi złapał nas mocny deszcz. Niektórzy nie byli przygotowani na taka zmianę pogody, jednak po ok 10 minutach ciemne chmury rozeszły się i znowu zaświeciło słońce. "Lew Morski" przybył punktualnie. Na statku większość postanowiła wejść do pomieszczenia w którym było ciepło i sucho, a reszta została na pokładzie, aby wraz z wilkiem morskim śpiewać szanty. Myślę ze mimo wcześniejszego deszczu wszyscy dobrze się bawili.
Gdy przycumowaliśmy do brzegu podziękowaliśmy kapitanowi statku za wspaniały rejs, po czym udaliśmy się do naszego tymczasowego domu, aby zjeść ciepły posiłek który miał zostać podany o godzinie 19. Zaraz potem nasz opiekun poinformował nas ze idziemy na Stare Miasto. Gdy dotarliśmy na miejsce dostaliśmy czas wolny. Jedni udali się do centrum handlowego, drudzy podziwiali piękno Gdańska, a inni prowadzili konwersacje z tutejszymi mieszkańcami. Gdy o godzinie 22:00 wszyscy zebrali się pod pomnikiem Neptuna okazało się ze brakuje...opiekunów =P
Spóźnili sie cale 4 minuty :) Jak to wyjaśnił nam potem pan Skrobacki, było to zamierzone spóźnienie. =P W efekcie do domu dotarliśmy ok godziny 22:15. Po długim i męczącym dniu wszyscy poszli spać, aby mieć siły na następny dzień.

Następnego dnia pogoda nieco pokrzyżowała nam plany wiec musieliśmy zmienić trochę trasę naszej wycieczki. Zaraz po śniadaniu wyjechaliśmy do Oliwy aby wysłuchać wspaniałego koncertu organowego, który odbywa się w katedrze w Oliwie. Koncert zaczynał się punktualnie o godzinie 10:00. Wtedy zamykano wszystkie wejścia do kościoła i zaczynał się koncert. Zagrane zostały trzy znane melodie. Podczas grania poszczególne części zdobiące instrument, wprawiane zostały w ruch. Aniołowie którzy siedzieli po bokach grali na trąbach, a słońca i gwiazdy przymocowane do organów obracały się w kolo. Efekt był naprawdę niesamowity.
Po tym pokazie dostaliśmy pół godziny aby zwiedzić ogrody oliwskie. Było naprawdę pięknie. W kolo kwitły kwiaty, drzewa i krzewy, w stawach pływały ryby i łabędzie, a drzewa przystrzygane były tak, ze tworzyły tunele.
Zaraz po opuszczeniu Oliwy udaliśmy się do Gdyni, aby przespacerować się Skwerem Kościuszki, podziwiać pomnik Josepha Kondrada oraz odwiedzić Akwarium Gdyńskie. Kolejka do tego ostatniego miejsca była niemiłosiernie długa, ale jakoś dostaliśmy się w końcu do środka. Pan Gancarz wyznaczył nam czas i miejsce w którym mieliśmy się potem zebrać. Na początku wszyscy podziwiali stworzenia morskie znajdujące się w akwarium. Niektórzy bawili się łapiąc fladry, które można było swobodnie dotykać. Wszyscy świetnie się bawili tym bardziej ze pogoda dopisywała.
Następnie udaliśmy się do Sopotu. Opiekun rozdał nam bilety na molo, aby każdy mógł indywidualnie zwiedzać Sopot. Na początku wszyscy poszli na molo, ale po pewnym czasie każdy udał się w swoim kierunku. Dziewczyny chętnie odwiedzały sklepy odzieżowe, pozostali spacerowali główną ulica Sopotu lub siedzieli na plaży.
Niestety gdy wracaliśmy do Gdańska pogoda się popsuła i zanosiło się na deszcz. Mimo to po kolacji opiekunowie postanowili, ze pójdziemy na spacer. Parę osób bardzo chciało iść do kino wiec namówiliśmy pana Skrobackiego żeby z nami poszedł =P Tak wiec część osób poszła do kina obejrzeć "Anioły i demony", a inni wybrali się z panem Gancarzem do centrum handlowego na zakupy =P

Ostatni dzień naszej wycieczki spędziliśmy w Gdańsku. Opiekunowie powiedzieli żebyśmy spakowali wszystkie swoje rzeczy i znieśli je do auli. Po wykonaniu tych czynności wyszliśmy przed budynek gdzie miała odbyć się zbiórka. Oczywiście nie obyło się bez czekania na niektórych spóźnialskich. :) Zaraz po tym poszliśmy na Stare Miasto. Nasi koledzy opowiadali o zabytkach tego miejsca do których należą: Brama Wyżynna, Katownia w której obetnie znajduje się Muzeum Bursztynu, Pomnik Neptuna oraz Bazylika Mariacka pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Po drodze przeszliśmy się wzdłuż zatoki, aby zobaczyć jeszcze wyspę Ołowiankę oraz Żurawia. Niektóre dziewczyny przekonały się, ze przy takim wietrze jaki wtedy wiał nie warto ubierać spódnicy =)
Gdy weszliśmy do Muzeum Bursztynu wszyscy robili sobie zdjęcia w kajdanach które były tam zawieszone. Zwiedzanie muzeum zaczęliśmy od pomieszczenia militarnego. Można było tam znaleźć rożne rodzaje broni która posługiwali się żołnierze w dawnych czasach. Potem zaczęliśmy zwiedzać resztę sal w których znajdowały się bursztyny. Było ich mnóstwo! Każdy miał inny kształt lub inna barwę. W jednym była uwieziona martwa jaszczurka (biedaczka). Kto chciał mógł obejrzeć film o procesie powstawania bursztynu. W muzeum można było tez zobaczyć wspaniale rzeźby wykonane z tego materiału. Były tam statki, owoce wyrzeźbione z bursztynu, lampa, kufel i inne przeróżne dzieła. Stal tam tez Bursztynowy Słowik - nagroda przyznawana na jednym z Festiwali Muzycznych w Sopocie.
Potem udaliśmy się pod Bazylikę Mariacka. W skrócie poznaliśmy informacje na jej temat po czym weszliśmy do środka aby udać się na najwyższy punkt tego miejsce - taras widokowy. Aby dostać się na gore pokonaliśmy ponad 400 schodów czyli jakieś 82 metry. Ale warto było. Widok z tego miejsca jest niesamowity. Tylko od chodzenia po tych kręconych schodach może się trochę zakręcić w głowie. Dostaliśmy trochę wolnego czasu aby moc pospacerować jeszcze po mieście po czym wróciliśmy do na obiad. Po posiłku pan dyrektor poinformował nas ze jedziemy jeszcze na plażę. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Niektórzy siedzieli na piasku, inni spacerowali wzdłuż wybrzeża, a reszta bawiła się w wodzie. Chcieliśmy iść na zjeżdżalnię, ale była popsuta wiec musieliśmy sobie odpuścić. Po dość długiej zabawie nadeszła pora aby wrócić po rzeczy. Na miejscu poszliśmy jeszcze się przebrać, po czym wyruszyliśmy w drogę powrotna do domu.

Podsumowując nasza wycieczkę: zwiedziliśmy dużo pięknych i ciekawych miejsc, nauczyliśmy się trochę na temat historii Polski, nawiązaliśmy nowe znajomości i przede wszystkim dobrze się bawiliśmy. Myślę, że wycieczkę można zaliczyć do tych naprawdę udanych.


Zdjęcia z wycieczki do TrójmiastaBIESIADA MUSZYŃSKO - LUBOTIŃSKA

28 maja w naszej szkole odbyła się dziewiąta już BIESIADA MUSZYŃSKO- LUBOTIŃSKA pod hasłem „Nie dajmy zaginąć tradycji”. Przybyli do nas uczniowie z zaprzyjaźnionej słowackiej szkoły z Lubotina oraz zaproszeni goście. W trakcie programu mogliśmy obejrzeć multimedialny pokaz zabytków Muszyny, wysłuchać wierszy poetów związanych z naszym regionem, przenieść się w dawne czasy oglądając inscenizację legendy „O Bartłomieju, co ludzi leczył”. Nie zabrakło również regionalnych potraw przyrządzonych przez nasze babcie. Mogliśmy skosztować muszyńskiego żuru, gulaszu popradzkiego, kwaśnicy babci Stanisławy i wielu innych smakowitych dań. Największą atrakcją było odtworzenie przebiegu tradycyjnego wesela muszyńskiego. Słowaccy goście zaprezentowali również swoją regionalną potrawę oraz obrzęd lubotińskiego wesela. Uczestnicy biesiady wyplatali wianki z kwiatów i ziół rosnących w najbliższej okolicy. Nad przebiegiem naszej uroczystości czuwały panie: Agnieszka Gierszewska i Małgorzata Beczkowicz.


33 gymnazialny ples w Bardejowie 

W dniu 29 stycznia 2009 r. młodzież Gymnazium Leonarda Stockela w Bardejowie bawiła się na 33 gymnazialnym plesie – balu, którego polskim odpowiednikiem jest studniówka. U naszych południowych sąsiadów, w zabawie uczestniczą również wybrani uczniowie młodszych klas Gymnazium. Na bal zapraszani są najlepsi uczniowie poszczególnych klas i jest to forma wyróżnienia i nagrody.
Na bal została również zaproszona delegacja uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum i liceum, której przewodniczył Dyrektor ZSO w Muszynie Pan Andrzej Gancarz wraz z Panią V-ce Dyrektor Janiną Dziedziną.
Przyjęcie jak zwykle było bardzo ciepłe i miłe, a zabawa wyśmienita. Młodzież z Bardejowa ubarwiła całość wspaniałym programem artystycznym i wieloma innymi atrakcjami takimi jak np. loteria fantowa zwaną tombolą.
Wszyscy wracali do domu zadowoleni i pełni wrażeń.

 


 

Międzynarodowa Wigilia w Muszynie

W środę 17.12.2008r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Muszynie wizytę złożyła delegacja uczniów i nauczycieli z partnerskiej Zakladnej Szkoły w L’ubotinie na Słowacji. Gości przywitał dyrektor ZSO w Muszynie – mgr Andrzej Gancarz. Międzynarodowe spotkanie uświetnił występ uczniów klasy III b szkoły podstawowej, którzy pod opieką wychowawczyni mgr Małgorzaty Mirek przedstawili jasełka. W przygotowaniu scenografii i strojów do spektaklu nieocenioną pomoc okazali rodzice. Występ najmłodszych uczniów ZSO w Muszynie bardzo się podobał i przyjęty został gromkimi brawami.

Ważnym punktem integrującym młodzież były warsztaty plastyczno – muzyczne. Uczniowie wspólnie wykonywali ozdoby choinkowe oraz uczyli się kolęd polskich i słowackich. Uwieńczeniem wizyty była tradycyjna wieczerza wigilijna. Przy blasku świec składano sobie życzenia, łamano się opłatkiem. Spotkanie to zorganizowane przez mgr Dorotę Sopata i mgr Annę Zielińską stanowiło świetną okazję do głębszego poznania przez Słowaków naszych tradycji bożonarodzeniowych i integracji uczniów zaprzyjaźnionych szkół.

Współpraca między szkołą w L’ubotinie i Muszynie trwa już ładnych kilka lat. Wspólnie zorganizowano wiele imprez takich jak wycieczki turystyczno – krajoznawcze w Pieniny i Tatry Wysokie, Biesiada Muszyńska, rozgrywki i zawody sportowe (Letni Biatlon, Spartakiady Lekkoatletyczne, Biegi Uliczne o Puchar Burmistrza Muszyny, turnieje tenisa stołowego i piłki nożnej). W ostatnim roku gruntowniej zaczęła rozwijać się także współpraca między nauczycielami obu szkół, którzy wymieniają swe doświadczenia uczestnicząc w lekcjach otwartych. Corocznie w wakacje odbywają się także w L’ubotinie dni kultury słowacko – polskiej podczas których prezentowany jest dorobek artystów z Muszyny i L’ubotina.

Obie strony już teraz myślą o kolejnych wspólnych przedsięwzięciach próbując pozyskać dodatkowe środki z funduszy Unii Europejskiej.

Międzynarodowa wigilia w Muszynie - zdjęcia ze spotkania

 


 


 


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: Adam Bartusiak