W I semestrze w klasach 1-3 realizowany był program promujący czytelnictwo i poznawanie świata pt. „Z Feliksem poznajemy świat”. W ramach tego programu zaproszeni goście najpierw czytali fragmenty książki pt. „Listy od Feliksa” a następnie przybliżali dzieciom opisywane
w niej części świata. Program podzielony był na 5 cyklicznych spotkań. Pierwsze spotkanie z książką poprowadziła pani Marzena Lizoń. Po odczytaniu listu pani Marzenka opowiedziała dzieciom o Londynie, jego zabytkach, charakterystycznych miejscach i różnych ciekawostkach z nim związanych. Uczniowie mieli też okazję wykazać się znajomością języka angielskiego. Spotkanie uatrakcyjniły: slajdy, krótki film ukazujący miasto z lotu ptaka oraz wystawa pamiątek związanych z Londynem, m.in. budka telefoniczna, piętrowy autobus, przestrzenny plan Londynu z wklejonymi budowlami i wiele innych ciekawostek. Drugie spotkanie z Feliksem prowadziła pani Marzena Wiśniewska. Ponieważ tym razem list nadszedł z Paryża, Pani Marzenka, która przyszła do nas w charakterystycznym berecie i z długą bagietką pod pachą, przywitała się z nami w nieznanym dla nas języku francuskim. Potem przeczytała nam list od Feliksa, a Paryż przedstawiła w tak ciekawy sposób, że wielu z nas zakochało się już w tym mieście. Kolejny list od zajączka Feliksa, który tym razem nadszedł z Rzymu przeczytała nam pani Iwona Buliszak. Zafascynowała nas opowieścią o współczesnym i starożytnym Rzymie. Poznaliśmy przysmaki z tamtego regionu a także kilka słówek w języku włoskim. Dowiedzieliśmy się też, jakie wynalazki zawdzięczamy Rzymianom. Część programu związaną z Egiptem i z Kenią poprowadziła pani Elżbieta Kosiba. Najpierw deklamowała wiersz o chłopcu, który chciał dostać od mamy cały świat, a którego marzenie spełniło się właśnie wtedy, gdy nauczył się czytać i z książek mógł poznawać cały świat. Następnie pani Ela przeczytała listy od Feliksa z tychże krajów a potem z wielką fascynacją opowiedziała o pięknej, dzikiej Afryce. Ostatni list od Feliksa, wysłany z Nowego Jorku, przeczytała nam pani Joanna Winczura. Pani Asia pokazała nam ogromne miasto, pełne potężnych drapaczy chmur. Poznaliśmy też wiele ciekawostek o Stanach Zjednoczonych Ameryki: dowiedzieliśmy się dlaczego dolary amerykańskie są znacznie trwalsze od innych banknotów, co oznaczają gwiazdy i kolorowe pasy na fladze USA, czy też skąd wzięła się tam Statua Wolności.
W trakcie trwania programu uczniowie byli zachęcani do wypożyczania książek w naszej szkolnej bibliotece, motywacją była m.in. ogłoszona między klasowa rywalizacja. Na ostatnim spotkaniu koordynator programu, Barbara Kapłon, podsumowała wyniki rywalizacji uczniów
w czytelnictwie. Z zestawienia przygotowanego przez panią Agatę Chlipałę wynikało, że przed rozpoczęciem programu uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wypożyczyli razem 135 książek (w ciągu miesiąca września), natomiast w trakcie trwania programu liczba ta systematycznie rosła i w kolejnych miesiącach wyniosła:
222 książki w październiku (o 64 % więcej niż we wrześniu);
308 książek w miesiącu listopadzie (o 128% więcej niż we wrześniu);
259 książek, a więc (o 92 % więcej niż we wrześniu).
Warto zwrócić uwagę na fakt, że tendencja zwyżkowa utrzymuje się nadal, mimo że program „Z Feliksem poznajemy świat” zakończyliśmy na początku miesiąca grudnia.
Z Feliksem poznajemy świat - foto