Historia
Treść
KURIERZY SĄDECCY PATRONEM NASZEJ SZKOŁY
We wrześniu 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. Pierwszą jej ofiarą była Polska, zaatakowana 1 września przez hitlerowskie Niemcy a 17 września przez Związek Radziecki. Pomimo heroicznej walki, bohaterstwa żołnierzy i ludności cywilnej, Polska została pokonana. Niepomyślny wynik kampanii wrześniowej był dla narodu bardzo bolesny, lecz go nie załamał. Z okupowanego kraju zaczęli uchodzić ludzie zdecydowani dalej prowadzić walkę z wrogiem w szeregach Armii Polskiej tworzonej we Francji przez generała Sikorskiego. Przez granice pomagali im przedostawać się kurierzy- ludzie odważni, mężni, wytrwali, zahartowani w górskich wyprawach.
Na południu kraju wyjściowym punktem przerzutów był Nowy Sącz, skąd prowadziły szlaki do granicy. Muszyna w czasie II wojny światowej stanowiła ważny punkt przerzutów i łączności z władzami polskimi na emigracji. Kurierzy przeprowadzali przez granicę uchodźców oraz przenosili pocztę szyfrowaną, mikrofilmy i inne tajne dokumenty. Na szlaku napotykali na różne nieprzewidziane przeszkody, trudne warunki atmosferyczne, niemieckie patrole.
Kurierzy Sądeccy byli wspaniałymi patriotami. Wielu z nich oddało życie za naszą wolność. Ginęli na górskich szlakach, w obozach koncentracyjnych i więzieniach gestapo. Oto nazwiska niektórych kurierów: Konstanty Klemens Gucwa, Leopold Kwiatkowski, Roman Stramka, Julian Zubek, Franciszek Krzyżak, Robert Pawłowski, Jan Freisler, Jadwiga Freislerowa.
Klemens Gucwa |
Leopold Kwiatkowski |
Roman Stramka |
Jan Freisler |
Franciszek Krzyżak |
21 stycznia 1988 roku Szkole Podstawowej nr 1 w Muszynie nadano imię Kurierów Sądeckich.