Przejdź do treści
banerstatyczny
Przejdź do stopki

Żyj z pasją

Treść

Rajd Turystyczny „Z plecakiem pełnym marzeń”


Dnia 16-17 września 2011 roku odbył się rajd turystyczny „z plecakiem pełnym marzeń”. Było to ostatnie zadanie realizowane w ramach projektu ministerialnego „Żyj z pasją. Program wspierania uzdolnień i zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży”. Impreza ta skierowana była do dzieci ze wszystkich szkół podstawowych z gminy Muszyna. W rajdzie wzięło udział 60 dzieci ze szkoły z Powroźnika, Żegiestowa, Złockiego i szkoły nr 1 z Muszyny.
Celem imprezy była m.in. popularyzacja ruchu na świeżym powietrzu, ukazanie sposobów spędzania czasu wolnego, rozwój zdrowego stylu życia poprzez propagowanie turystyki pieszej, poznawanie walorów turystycznych i kulturowych regionu poprzez wycieczki.
W programie rajdu był wyjazd kolejką gondolową na Jaworzynę- dla wielu dzieci po raz pierwszy w życiu. Na szczycie poszczególne szkoły otrzymały apteczki pierwszej pomocy, foldery i mapki o Muszynie i zadania do realizacji na trasie marszu z Jaworzyny do bacówki nad Wierchomlą, gdzie przy ognisku i pieczonej kiełbasce odbył się Konkurs Piosenki Turystycznej. Bezapelacyjnie najlepsze były dziewczyny ze szkoły w Złockiem. Piękny śpiew akompaniament gitary, tamburina i fletu sprawiły, że wszystkie drużyny z owacją gratulowały im zwycięstwa w tym konkursie. Posileni i zasłuchani ruszyliśmy w dalszą drogę żółtym szlakiem, aby dojść do naszego celu - szkoły podstawowej w Złockiem.
Na sali gimnastycznej drużyny mogły zaprezentować bukiety wykonane na trasie z „darów lasu” oraz bardzo oryginalne i czasami wesołe stroje z traw, kwiatów, gałęzi oraz fryzur i makijaży- pomysłów było nie lada- nawet wychowawcy przyłączyli się do rywalizacji i na wybiegu przy rytmach muzyki prezentowali swoje stroje. Po kolacji i rozlokowaniu się na materacach jury przystąpiło do oceny legend o Muszynie ułożonych przez uczniów, a także zagadek, rebusów i prac plastycznych związanych z Muszyną. Szczególnie dwie prace: kapliczki św. Floriana i cerkiew w Szczawniku wykonane przez drużyny z Żegiestowa i Muszyny zostały wyróżnione przez jury.
Kolejnym punktem rywalizacji był Konkurs Wiedzy o Muszynie. Szkoły musiały wykazać się znajomością z zakresu historii, przyrody i sportu. Dla nich pytanie: „Jak nazywa się rezerwat na stoku Góry Mikowej? Skąd pochodzi nazwa wsi Szczawnik? Jak nazywa się kościół greckokatolicki i obrazy w nim wiszące? Jakie gatunki drzew dominują w Beskidzie Sądeckim? W jakiej dyscyplinie startował na Igrzyskach Olimpijskich rodak Henryk Szost? Które miejsce zajęły siatkarki Banku BPS Fakro Muszyna w sezonie 2010/2011? i jeszcze wiele innych pytań nie sprawiało najmniejszego problemu. Znajomość młodzieży była bardzo szeroka i niejednokrotnie zaskakująca. Młodzi ludzie ze szkoły podstawowej potrafili wymienić bez zająknięcia nazwiska wszystkich siatkarek z poprzedniego sezonu czy też wszystkie wsie należące do gminy Muszyna, czy też 10 szczytów Beskidu Sądeckiego. W tej konkurencji dominowała drużyna z Muszyny.
W konkursie „ Pierwsza pomoc” najlepiej poradziły sobie drużyny z Muszyny i Żegiestowa, a problem pomocy koleżance, która ma atak padaczki i pomoc koledze, któremu wbił się gwóźdź do stopy dały prowadzenie właśnie tym zespołom.
Ostatnia rywalizacja to konkurencje sprawnościowe. „Wyścig rydwanów”, „ Mumia”, „Kto szybciej spakuje plecak”, czy „Kto pierwszy nadmucha balon” to zawody, w których najlepiej poradziły sobie zespoły z Żegiestowa i Muszyny.
Całą rywalizację międzyszkolną w zakresie Podchodów, Wiedzy o Muszynie, Pierwszej pomocy, Piosenki turystycznej i Rywalizacji sportowej wygrała szkoła z Żegiestowa. W nagrodę cała drużyna otrzymała karimaty. II miejsce zajęła szkoła z Muszyny i wygrali chusty i apaszki sportowe, III miejsce - zajęła szkoła z Powroźnika i wygrali toffiffi, IV miejsce- szkoła ze Złockiego, a uczniowie otrzymali kompasy. Gratulacje należały się wszystkim ekipom, walka była do końca, nikt nie poddawał się i walczył o każdy punkt nie zważając na zmęczenie i późną porę.
Drugiego dnia wszystkie ekipy po śniadaniu przygotowanym przez samych uczestników rajdu i uporządkowaniu miejsca noclegowego zmęczone, ale uśmiechnięte wyruszyły w drogę powrotną do domów.

Rajd "Z plecakiem pełnym marzeń" - foto


 Kurs Tenisa Ziemnego i Turniej Tenisa Ziemnego


W ramach projektu „Wybieram wolność, radość i zdrowie” w miesiącu czerwcu i lipcu 2011 roku prowadzony był dla 12 uczniów szkoły podstawowej i 12 uczniów gimnazjum kurs tenisa ziemnego. Uczniowie spotykali się przez 10 popołudni na kortach TKKF-u na Zapopradziu, a także na kortach przy DW. Lord na Złockiem, gdzie zdobywali podstawowe umiejętności gry w tenisa ziemnego.
6-7 lipca w ramach Dni Przyjaciół Almanachu Muszyna został zorganizowany Turniej Tenisa Ziemnego, w którym wzięło udział 49 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Muszyny i zaprzyjaźnionej szkoły z Gliwic, z których to dzieci przebywają corocznie na obozie tenisowym w DW. Lord.
Dla wszystkich uczestników przygotowana była kiełbaska z grilla i suchy prowiant, a najlepsi zdobyli puchary i nagrody. Nagrody wręczyła inicjatorka Dni Przyjaciół Almanachu Muszyna pani Bożena Kruk.

Turniej tenisowy 2011 - foto Mistrzostwa Europy - Muszyna 2011 szkoły podstawowe klasy 1-3


Ależ to był piękny widok gdy 21 czerwca 2011 roku w ramach projektu „Wybieram wolność, radość i zdrowie” na Orliku spotkało się sześć drużyn ze szkół podstawowych z klas 1-3, aby podobnie jak ich starsi koledzy rozegrać gminny turniej piłki nożnej.
Każda drużyna tak jak przystało na Mistrzostwa Europy losowała państwo, które reprezentowała w rozgrywkach. Kapitanowie wylosowali państwa: Polskę / Muszyna klasa 3a/, Niemcy /Muszyna klasa 3b/, Anglię /Andrzejówka/, Hiszpanię /Muszyna 2a/, Portugalię /Muszyna klasa 2b/, Francję /Powroźnik/. Potem wszyscy gracze założyli wylosowane koszulki. Wyglądali super w tych przydługich dla niektórych koszulkach. Uśmiechnięte, zacięte dzieciaki walczyły o każdą piłkę. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”, a grany był na dwóch boiskach w poprzek dużego i zakończył się w takiej kolejności:

1 miejsce- Polska /Muszyna klasa 3a/
2 miejsce- Francja /Powroźnik/
3 miejsce- Portugalia /Muszyna klasa 2b/
4 miejsce- Niemcy /Muszyna klasa 3b/
5 miejsce- Anglia /Andrzejówka/
6 miejsce- Hiszpania /Muszyna klasa 2a/

Drużyny otrzymały piękne puchary i dyplomy, a spośród wszystkich zawodników wybranych zostało 11 najlepszych graczy- „złota jedenastka”, która otrzymała statuetki „najlepszych graczy turnieju”. Każda szkoła w nagrodę otrzymała piłkę nożną. Gratulujemy wszystkim zawodnikom ich waleczności, pogody i radości !!!!


Mistrzostwa Europy - Muszyna 2011 szkoły podstawowe klasy 1-3 - fotoMistrzostwa Europy - Muszyna 2011 szkoły podstawowe klasy 4-6


20 czerwca 2011 roku w ramach projektu „Wybieram wolność, radość i zdrowie” na Orliku spotkało się sześć drużyn ze szkół podstawowych z klas 4-6, aby podobnie jak ich starsi koledzy rozegrać gminny turniej piłki nożnej.
Każda drużyna tak jak przystało na Mistrzostwa Europy losowała państwo, które reprezentowała w rozgrywkach. Kapitanowie wylosowali państwa: Polskę / Złockie/, Niemcy /Muszyna klasa V/, Anglię /Muszyna klasa VIa/, Hiszpanię /Powroźnik/, Portugalię /Muszyna klasa VIb/. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym” i zakończył się w takiej kolejności:

1 miejsce- Portugalia /Muszyna klasa VIb/
2 miejsce- Hiszpania /Powroźnik/
3 miejsce- Polska /Złockie/
4 miejsce- Niemcy /Muszyna klasa V/
5 miejsce- Anglia /Muszyna klasa VIa/

Drużyny otrzymały piękne puchary i dyplomy, a spośród wszystkich zawodników wybranych zostało 11 najlepszych graczy- „złota jedenastka”, która otrzymała statuetki „najlepszych graczy turnieju”. Każda szkoła w nagrodę otrzymała piłkę nożną. Gratulujemy wszystkim zawodnikom.


Mistrzostwa Europy - Muszyna 2011 szkoły podstawowe kl. 4-6 - fotoTurniej piłki siatkowej plażowej dziewcząt „o słoneczny uśmiech”


17 czerwca 2011 roku na boisku plażowym przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Muszynie spotkało się 80 dziewcząt ze szkół podstawowych i gimnazjalnych gminy Muszyna. Dziewczęta rozgrywały po raz pierwszy na naszym terenie turniej piłki siatkowej plażowej. 5 drużyn szkół podstawowych i 3 ze szkół gimnazjalnych wystartowało w zawodach. Rozpoczęło się przy cudownej pogodzie, potem kilka meczów rozgrywanych przy lekkim deszczyku, ale ostatnie trzy mecze musiały się rozegrać na hali. Tam też wręczono puchary i nagrody wszystkim drużynom.

W kategorii szkół podstawowych:
1 miejsce zajął zespół ze szkoły podstawowej nr 1 z Muszyny /klasy 5-te/
2 miejsce zajął zespół ze szkoły podstawowej nr 1 z Muszyny /klasy 6-te/
3 miejsce zajął zespół ze szkoły podstawowej ze Złockiego
4 miejsce zajął zespół ze szkoły podstawowej nr 2 z Muszyny
5 miejsce zajął zespół ze szkoły podstawowej z Powroźnika

W kategorii szkół gimnazjalnych:
1 miejsce zajął zespół z gimnazjum z Muszyny
2 miejsce zajął zespół z gimnazjum ze Złockiego
3 miejsce zajął zespół z gimnazjum z Powroźnika

Dziewczęta otrzymały krótkie spodenki, drużyny puchary i dyplomy, a szkoły piłki do siatkówki plażowej. Już dziś zapraszamy dziewczyny na kolejne turnieje piłki siatkowej plażowej.


Majowy Turniej plażowej piłki siatkowej dziewcząt - foto

 Mistrzostwa Europy - Muszyna 2011 szkoły gimnazjalne


16 czerwca 2011 roku w ramach projektu „Wybieram wolność, radość i zdrowie” uczniowie czterech gimnazjów spotkali się na Orliku, aby rozegrać turniej piłki nożnej.
Każda drużyna tak jak przystało na Mistrzostwa Europy losowała państwo, które reprezentowała w rozgrywkach. Kapitan z gimnazjum ze Złockiego wylosował Polskę, z Muszyny - Francję, z Powroźnika - Ukrainę, z Krynicy - Hiszpanię.
Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”, a przy pięknej pogodzie i po zaciętej walce końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco:

1 miejsce- Francja /Muszyna/
2 miejsce- Polska /Złockie/
3 miejsce- Hiszpania /Krynica/
4 miejsce- Ukraina /Powroźnik/

Drużyny otrzymały piękne puchary i dyplomy, a spośród wszystkich zawodników wybranych zostało 11 najlepszych graczy- „złota jedenastka”, która otrzymała statuetki „najlepszych graczy turnieju”. Każda szkoła w nagrodę otrzymała piłkę nożną. Gratulujemy wszystkim zawodnikom.

Mistrzostwa Europy - Muszyna 2011 szkoły gimnazjalne - foto

 Warsztaty psychoedukacyjne


W miesiącach maju i czerwcu 2011 roku były przeprowadzone „Warsztaty psychoedukacyjne” dla 250 dzieci ze świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych gminy Muszyna. Zajęcia prowadzone były przez specjalistów: psychologów i pedagogów w 12 grupach.
Celem programu było dostarczenie wiedzy o środkach odurzających, ukazanie skutków zdrowotnych, pokazanie wpływu środków odurzających na organizm młodego człowieka oraz promowanie zdrowego stylu życia.

Warsztaty psychoedukacyjne - foto


 

Wycieczka gimnazjalistów do Trójmiasta i MalborkaW dniach od 17 maja do 21 maja 2011 r. odbył się wyjazd gimnazjalistów ze szkół z Muszyny, Złockiego oraz Powroźnika do Trójmiasta i Malborka. Wycieczka organizowana była w ramach projektu „Wybieram wolność, radość i zdrowie” realizowanego przez naszą gminę w ramach programu MEN „Żyj z pasją”.
Opiekunami wycieczki byli pan Dyrektor Andrzej Gancarz i pani Dorota Sopata z Muszyny, pani Ewa Pikor z Powroźnika i Barbara Kozyra ze Złockiego.
Zebraliśmy się 17 maja o godzinie 19:30 przed szkołą gdzie podjechał po nas autokar z biura turystycznego Vector. Wszyscy poznawali się ze znajomymi z pobliskich szkół. Mieliśmy na to bardzo dużo czasu bo droga była długa.
Kolejnego dnia ( 18 maja) o godzinie 8:30 byliśmy już w Gdańsku. Pogoda była bardzo ładna. Zakwaterowaliśmy się w Domu Pojednania i Spotkań im. M. Kolbego w Gdańsku. Po rozpakowaniu się i chwili odpoczynku nie traciliśmy czasu i zaczęliśmy zwiedzać. Wyruszyliśmy obejrzeć wystawę "Drogi do Wolności", która opowiada nam o życiu w Polsce w czasach komunizmu. Wręczono nam bilety, które były kartkami na benzynę. Kolejnym etapem wędrówki był pomnik Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. Na tablicy pamiątkowej widnieją słowa: "Pomordowanym - na znak wiecznej pamięci. Rządzącym - na znak przestrogi iż żaden konflikt społeczny w ojczyźnie nie może być rozwiązany siłą. Współobywatelom - na znak nadziei iż zło może zostać przezwyciężone ". Są to słowa bardzo szczere, które na pewno wielu osobom zapadną w pamięć.
Minęliśmy Stocznię Gdańską, gdzie zrobiliśmy sobie pierwsze grupowe zdjęcie. Po drodze do muzeum zwiedziliśmy kościół Św. Brygidy, w którym znajduje się niesamowity lecz jeszcze nie dokończony ołtarz z bursztynu. W drodze zobaczyliśmy także pomnik Jana III Sobieskiego. Potem ruszyliśmy w stronę Starego Miasta. Poznaliśmy historię zabytków tam się znajdujących referowaną przez uczniów i dopełnianą dodatkowymi informacjami przez pana Dyrektora Gancarza takich jak: Bramy Wyżynnej, Katowni, Drogi Królewskiej, Złotej Bramy, Domu Uphagena, Ratusza, Dworu Artusa, fontanny Neptuna, Bazyliki Mariackiej oraz Długiego Targu. Zwiedziliśmy port.
Po spacerze ulicami Gdańska wyruszyliśmy w rejs po Motławie na starym Galeonie "Lew". Cel wyprawy to Westerplatte. Poznaliśmy historię pomnika Obrońców Wybrzeża, który upamiętnia polskich obrońców wybrzeża z wrześniu 1939r. oraz zrobiliśmy sobie kolejne wspólne zdjęcie pamiątkowe. Pogoda nam bardzo dopisywała więc po raz pierwszy w czasie naszej wycieczki, a niektórzy po raz pierwszy w życiu zaliczyli pierwsza plażę i spacer brzegami morza. Niektórzy zbierali muszle chodząc wzdłuż plaży, inni wchodzili do morza mocząc nogi aż do kolan a pozostali podziwiali krajobraz morza siedząc na piasku. Z powrotem płynęliśmy tym samym galeonem lecz mieliśmy dodatkową atrakcje. Śpiewaliśmy szanty z akompaniamentem pana Andrzeja Starca. Po cało dniowym zwiedzaniu i poznawaniu wielu nowych rzeczy wróciliśmy do naszego tymczasowego domu. Po kolacji udaliśmy się do swoich pokoi by odpocząć po ciężkiej podróży i zwiedzaniu Gdańska.
Kolejny dzień czyli 19 maja rozpoczęliśmy śniadaniem o godzinie 8:30. Po śniadaniu poszliśmy na fortyfikacje miejskie z XVII/XVIII. Mieliśmy kilka minut na podziwianie krajobrazów oraz na błogi odpoczynek na zielonej trawie. Z ciężkim sercem musieliśmy zejść z fortyfikacji gdyż umówieni byliśmy na zwiedzanie Muzeum Narodowego. Obejrzeliśmy wystawę ceramiki, mnóstwo obrazów i eksponatów, ale przede wszystkim przybyliśmy tam by obejrzeć słynny obraz Memlinga "Sąd Ostateczny"- dodatkowo poznaliśmy jego ciekawą historię. Po Muzeum Narodowym przeszliśmy do Katowni gdzie znajduje się Muzeum Bursztynu. Była w nim niezliczona ilość różnobarwnych bursztynów, każdy o innym odcieniu i kształcie. Następnie wyruszyliśmy do Pomnika Obrońców Poczty Polskiej gdzie poznaliśmy jego historię oraz historię obrony tejże poczty.
Potem autokarem pojechaliśmy do Sopotu. Minęliśmy po drodze nieukończoną jeszcze PGE Arenę Gdańsk, na której mają być rozgrywane mecze piłkarskie na Euro 2012. Gdy dotarliśmy opiekunowi rozdali nam bilety na molo gdzie dostaliśmy dużo czasu wolnego na zwiedzanie oraz korzystanie z uroków Sopotu. Niektórzy uczniowie poszli na plażę zbierać muszle, korzystać z pięknej pogody i słońca opalając się. Inni zaś ruszyli w miasto by pozwiedzać czy kupić pamiątki. Około godziny 17:00 mieliśmy zbiórkę i wróciliśmy do miejsca zakwaterowania. O godzinie 19:00 zjedliśmy kolację. Po kolacji wybraliśmy się na spacer po Gdańsku wieczorową porą. Po powrocie o godzinie około 22:15 poszliśmy do swoich pokoi lecz po mimo obowiązującej ciszy nocnej nasze pokoje dalej były pełne rozmów i osób pełnych energii pomimo tak wyczerpującego dnia.
W piątek 20 maja, tradycyjnie o 8:30 zjedliśmy śniadanie, po którym wyjechaliśmy do Oliwy. Pogoda była niezbyt ładna, lecz nie padało. W Oliwie spacerowaliśmy po parku cystersów, zwiedziliśmy katedrę gdzie o godzinie 10:00 wysłuchaliśmy oszałamiającego koncertu organowego. Kiedy koncert się skończył wyjechaliśmy lecz tym razem w stronę Gdyni. Byliśmy w Akwarium Morskim, w którym obejrzeliśmy wiele gatunków ryb morskich, makietę Morza Bałtyckiego. Można było również łapać ryby własnoręcznie. Pogoda po wyjściu z Akwarium Morskiego niezbyt dopisywała lecz potem rozpogodziło się i wyszło nasze tak oczekiwane słońce. Większość osób udała się do centrum handlowego, które znajdowało się niedaleko. Pozostali woleli plażę, na której spotkaliśmy łabędzie i gołębie(są one wielką atrakcją w całym Trójmieście. Woda była zbyt zimna by jakiś śmiałek z naszych znajomych wszedł do wody. Kiedy wybiła godzina 16:15 trzeba było się pożegnać z gdyńską plażą. Niestandardowo o godzinie 18:00 zjedliśmy kolacje a po niej poszliśmy ostatni już raz na przepiękne ulice Gdańska. Odbywał się wtedy koncert jazzowy Ewy Bem. Niektórzy z niego skorzystali, inni wybrali się do centrum handlowego lub do Biedronki. Tak jak z plażą w Gdyni musieliśmy się pożegnać z fontanną Neptuna w Gdańsku. Po powrocie czekała nas ostatnia noc w naszym "domu". Czekała nas tego dnia jeszcze jedna atrakcja czyli tak zwana "Zielona Noc".
Kolejnego dnia rano, czyli 21 maja śniadanie zjedliśmy o godzinie 8:00. Większość osób noc przespała spokojnie, lecz nie wszyscy. Chłopaki z jednego z pokoi skarżyli się, że byli cali ubrudzeni pastą do zębów, która z niewiadomych przyczyn znalazła się na ich twarzach. Po śniadaniu spakowani i gotowi do drogi o godzinie 8:30 wyjechaliśmy do Malborka. Zwiedziliśmy tam Zamek Średni. Podziwialiśmy jego komnaty, malowidła i eksponaty pod przewodnictwem pani przewodnik. Po zakończeniu zwiedzania wsiedliśmy do naszego autokaru i ruszyliśmy w długą drogę do domu. Po drodze wiadomo zawsze musi być jakiś postój. Lecz zrobiliśmy go dopiero gdy znaleźliśmy stację benzynową z programem, na którym transmitowany był mecz finałowy Muszynianki z Zespołem Sopot Trefl. Cały autobus kibicował siatkarkom. Wygrały!! To były dopiero emocje. Po meczu pojechaliśmy dalej. Do Muszyny przyjechaliśmy o pierwszej w nocy.
Wycieczka była super. Dowiedzieliśmy się na niej bardzo dużo nowych informacji, pozwiedzaliśmy, poznaliśmy nowych znajomych. Dziękujemy naszemu panu Dyrektorowi za możliwość poznania tak wspaniałych zakątków naszej ojczyzny.

Wycieczka gimnazjalistów do Trójmiasta i Malborka - foto

 Projekt „Wybieram wolność, radość i zdrowie”


Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na  „Zadanie  z zakresu administracji rządowej „Żyj z pasją” - Program wspierania uzdolnień i zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży”. Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna przystąpiło do tego konkursu z projektem „Wybieram wolność, radość i zdrowie”.
Projekt ten obejmuje swym zasięgiem dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych gminy Muszyna. Realizacja projektu przebiega od maja do września 2011 r.  Przewiduje:
1.    Warsztaty psychoedukacyjne w miesiącu maju i czerwcu dla 250 dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych
2.    Czterodniową wycieczkę młodzieży gimnazjalnej do Trójmiasta i Malborka w miesiącu maju  /50 uczniów/
3.    Kurs tenisa ziemnego dla 12 uczniów szkoły podstawowej i 12 gimnazjum, zakończony turniejem w miesiącu lipcu
4.    Turniej piłki nożnej „Mistrzostwa Europy- Muszyna 2011” dla szkół gimnazjalnych, szkół podstawowych klas 4-6, dla szkół podstawowych klas 1-3 /168 chłopców/
5.    Turniej piłki siatkowej plażowej „O słoneczny uśmiech” dla szkół gimnazjalnych i szkół podstawowych /80 dziewcząt/
6.    Dwudniowy rajd „Z plecakiem pełnym marzeń” dla 75 uczniów szkół podstawowych /we wrześniu /
Z Ministerstwa pozyskanych zostało do realizacji tego projektu 48 200zł

142039