WYMIANA POLSKO-NIEMIECKO-SŁOWACKA
O8.06.2018 – 17.06.2018
Kolejna wymiana partnerska z zaprzyjaźnionymi szkołami ze Słowacji (Gimnazjum im. Leonarda Stöckela w Bardejovie) i Niemiec (Ernst-Barlach-Gymnasium w Unnie) dobiegła końca. A oto relacje uczestników wymiany.
Pierwszego dnia wraz z grupą słowacką wyruszyliśmy do Pragi. Podróż upłynęła nam na wspólnych rozmowach i wzajemnej integracji. Wszyscy byliśmy podekscytowani podróżą zagraniczną i zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądał nasz pobyt w Niemczech i czy będziemy się dobrze rozumieć z naszymi partnerami z wymiany.
Około godziny 19.00 dojechaliśmy do Pragi, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w czterogwiazdkowym hotelu „Olympik Tristar”. Po krótkim odświeżeniu wyruszyliśmy metrem na podbój miasta nocą. Spacerowaliśmy po Starym Mieście i Moście Karola, które tętnią życiem o zmroku. Uroki Pragi mogliśmy również podziwiać z pokładu statku, podczas wieczornego rejsu po Wełtawie.
Po wieczorze pełnym wrażeń wróciliśmy do hotelu, aby odpocząć przed kolejnym ekscytującym dniem.
Następny dzień rozpoczęliśmy od pysznego i pożywnego śniadania. A o godz. 9.00 byliśmy już gotowi na dalsze zwiedzanie magicznej Pragi. Najpierw ruszyliśmy do zabytkowego Zamku na Hradczanach, przy którym mogliśmy ujrzeć piękne ogrody oraz Katedrę św. Wita. Później zabytkowymi uliczkami przeszliśmy do Rynku Staromiejskiego, gdzie podziwialiśmy m.in. Ratusz Staromiejski z zegarem astronomicznym „Orloj”. Potem dotarliśmy pod okazały pomnik
św. Wacława, a następnie ruszyliśmy na wzgórze Wyszehrad. Atmosfera Pragi i jej zabytki zrobiły na nas takie wrażenie, że stwierdziliśmy, że na pewno kiedyś tutaj wrócimy.
W niedzielę 10.06. po całodniowej podróży dotarliśmy do Unny, gdzie oczekiwali nasi niemieccy partnerzy wraz z ich rodzicami. Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez naszych partnerów i ich rodziny.
Poniedziałek zaczęliśmy od udziału w lekcjach w szkole partnerskiej Ernst-Barlach-Gymnasium. Towarzyszyli nam oczywiście nasi partnerzy. Następnie zwiedzaliśmy szkołę, która wywarła na nas duże wrażenie. Najbardziej spodobała się nam nowoczesna, dwupiętrowa biblioteka oraz duży, zielony dziedziniec szkolny, na którym uczniowie mogą spędzać swoje przerwy .
Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy na zwiedzanie Unny. Poznaliśmy jej zakątki oraz historię. Następnie powróciliśmy do naszych rodzin na obiad i odpoczynek. O 15.15 rozpoczęliśmy grę terenową, dzięki której poznaliśmy wiele ciekawych zakamarków miasteczka. Wspólna gra sprzyjała integracji i zmobilizowała nas do porozumiewanie się w obcym języku.
We wtorek wczesnym rankiem ruszyliśmy do Amsterdamu (Holandia). Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wielkiego napisu „ I amsterdam” , przy którym zrobiliśmy sobie mnóstwo wspaniałych zdjęć. Maszerując wąskimi, malowniczymi uliczkami dotarliśmy do pomnika Rembrandta a później na przepiękny pływający targ kwiatowy. Nie ominęliśmy również słynnego placu Dam. Mieliśmy także okazję zwiedzić słynne Rijksmuseum , gdzie zobaczyliśmy m.in. obrazy Rembrandta czy van Gogha.
W kolejnym dniu wymiany udaliśmy się całą grupą do Kolonii, gdzie zwiedziliśmy Katedrę Kolońską, na której wysoką wieżę mogliśmy się wspiąć. Wspinaczka była bardzo wyczerpująca, ponieważ na wieżę prowadziło 509 krętych schodków. Nikt jednak się nie skarżył, ponieważ z wieży roztaczał się wspaniały widok na miasto i okolice.
Po krótkim spacerze po mieście ruszyliśmy do Bonn, gdzie zwiedziliśmy muzeum „Dom Historii Republiki Federalnej Niemiec”. Dzięki licznym, różnorodnym wystawą zapoznaliśmy się z historia polityczną, gospodarczą i społeczną Niemiec od 1945 roku do teraźniejszości. Eksponatami, które nas zaciekawiły były np. zabytkowe modele samochodów oraz kamień z księżyca.
W czwartek znów braliśmy udział w lekcjach w szkole partnerskiej. Ze szkoły wyruszyliśmy do Dortmundu. Po krótkim spacerze ulicami Dortmundu udaliśmy się do Miejsca Pamięci „Steinwache” czyli więzienia policyjnego w latach 1933-1945. Historia tego miejsca oraz losy torturowanych i mordowanych tam ludzi wstrząsnęła nami i skłoniła do refleksji.
Piętnasty czerwca był niestety ostatnim dniem spędzonym z naszymi kolegami z Ernst-Barlach-Gymnasium.
W tym dniu udaliśmy się do urokliwego miasteczka Münster, gdzie mogliśmy zobaczyć liczne, bogato zdobione kamienice mieszczańskie (Prinzipalmarkt), gotycki Ratusz ze sławną Salą Pokoju (Friedenssaal) czy też wzniesioną w XIII w. Katedrę św. Pawła. Popołudnie spędziliśmy z naszymi partnerami niemieckimi, a wieczorem udaliśmy się na pożegnalnego grilla, który zorganizowała dla nas szkoła partnerska. Było bardzo wesoło i gwarno. Zrobiliśmy wspólne zdjęcia, zjedliśmy pyszne smakołyki, a o 23.00 pożegnaliśmy naszych partnerów. Naturalnie nie obyło się bez łez i uścisków.
Po nocy spędzonej w autokarze wczesnym rankiem zawitaliśmy do Berlina. Naszym oczom ukazała się monumentalna Brama Brandenburska, a zaraz obok niej dostrzegliśmy gmach Parlamentu Niemieckiego (Bundestag). O wydarzeniach historycznych przypomniał nam widok pozostałości Muru Berlińskiego, przejście graniczne Checkpoint Charlie oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Bardzo podobał się nam plac Alexandra z wielkim zegarem oraz z wieżą telewizyjną. Stolica Niemiec zachwyciła nas ogromem zabytków, muzeów i ciekawych miejsc. Pomimo zmęczenia cieszyliśmy się, że udało się nam tak dużo zwiedzić w tak krótkim czasie. Berlin był ostatnim miastem, które zobaczyliśmy w ramach wymiany. Tego samego dnia wyruszyliśmy w drogę powrotną do Muszyny.
Wszyscy będziemy bardzo miło wspominać tę wymianę, ponieważ to dzięki niej poznaliśmy wielu interesujących ludzi, zobaczyliśmy mnóstwo pięknych miejsc, a co najważniejsze podnieśliśmy nasze umiejętności językowe. Wymiana zmotywowała nas do nauki języków obcych, wzbogaciła nas o nowe doświadczenia i nauczyła odpowiedzialności za siebie i za grupę. Wszystkim polecamy udział w wymianie młodzieży
Dziękujemy Dyrekcji i nauczycielom za zorganizowanie i przeprowadzenie wymiany!
Uczniowie biorący udział w wymianie
Wymiana czerwiec 2018 - foto