Przejdź do treści
banerstatyczny
Przejdź do stopki

40 - program wymiany polsko - niemiecko - słowackiej w Unnie - sprawozdanie uczniów.

40 - program wymiany polsko - niemiecko - słowackiej w Unnie - sprawozdanie uczniów.

Treść

Po 2 latach przerwy spowodowanej Covidem i sytuacją epidemiologiczną  wzieliśmy udział w kolejnej już 40 wymianie polsko - niemiecko- słowackiej z partnerskimi szkołami: Ernst - Barlach Gymnasium z Unny (Niemcy) i z Gimnazjum im. Leonarda Stöckela w Bardejovie (Słowacja) 27 maja br. o 23.00 wraz z grupą słowacką wyruszyliśmy do Pragi.  Wyposażeni w całe mnóstwo prowiantu ( bułki, nugetsy i inne pyszności), który otrzymaliśmy od mamy jednej z uczestniczek tzn . Pani Joanny Mikołajczyk dojechaliśmy w porannych godzinach do Pragi i wyruszyliśmy na zwiedzanie. Spacerowaliśmy po Starym Mieście i Moście Karola, zwiedziliśmy ogrody Zamku na Hradczanach, oraz Katedrę św. Wita. Później zabytkowymi uliczkami przeszliśmy do Rynku Staromiejskiego, gdzie podziwialiśmy m.in. Ratusz Staromiejski z zegarem astronomicznym „Orloj, gdzie cała grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie. Po południu zakwaterowaliśmy się w hotelu i odpoczęliśmy chwilę, aby znów wyruszyć na wieczorny spacer po Pradze, ponieważ chcieliśmy poczuć tak znana atmosferę Pragi nocą. W niedzielę 29.06. po całodniowej podróży dotarliśmy do Unny, gdzie oczekiwali nasi niemieccy partnerzy wraz z ich rodzicami. Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez naszych partnerów i ich rodziny i pojechaliśmy do „naszych” domów.
Poniedziałek zaczęliśmy od spotkania z Panem Dyrektorem, który bardzo serdecznie nas przywitał i zaprosił do zwiedzania szkoły. Po zwiedzaniu szkoły nadszedł czas na zwiedzanie miasta. Poznaliśmy  historię oraz zabytki Unny. Dowiedzieliśmy się, że symbolem Unny jest osioł i powiedzieliśmy, że naszym jest bocian.  Następnie powróciliśmy do naszych rodzin na obiad i odpoczynek. Po południu odbyły się rozgrywki w dodgeball czyli zbijaka. W międzynarodowych grupach świetnie się bawiliśmyi poznaliśmy się działając wspólnie.  We wtorek udaliśmy się całą grupą do Kolonii, gdzie zwiedziliśmy Katedrę Kolońską, na której wysoką wieżę mogliśmy się wspiąć pokonując 533 schody. Następnie pojechaliśmy do Bonn, gdzie zwiedziliśmy muzeum „Dom Historii Republiki Federalnej Niemiec”. Naszą przewodniczką była Polka, która przedstawiła nam historię Niemiec po 1945 roku z perspektywy młodych ludzi, którzy to doprowadzili do wielu zmian jak i do odkrywania faktów historycznych, gdyż jak powiedziała „ młode pokolenie jest od tego aby pytać”. W środę  wczesnym rankiem ruszyliśmy do Amsterdamu (Holandia). Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty pod domem Anny Frank, niestety nie mogliśmy zobaczyć go od środka, ale nasza przewodniczka opowiedziała nam historię tej żydowskiej dziewczynki, która musiała się ukrywać przed Gestapo.  Następnie przeszliśmy pod plac Dam i oglądaliśmy sławne zakątki Amsterdamu. Płynęliśmy promem, z którego oglądaliśmy pozostałe znane zabytki Amsterdamu. Na koniec kupiliśmy pamiątki i późnym wieczorem wróciliśmy do rodzin.  W kolejnym dniu wzięliśmy udział w lekcjach w szkole partnerskiej. Po 2 lekcjach pojechaliśmy zwiedzać muzeum i jaskinię w Iserlohn, a po południu wieżę nieczynnej kopalni w Bonnen.  W ostatnim dniu byliśmy w Münster, gdzie zobaczyliśmy kamienice mieszczańskie, gotycki Ratusz ze sławną Salą Pokoju oraz  Katedrę św. Pawła, w której znajduje się słynny zegar astronomiczny, którego twórca został pozbawiony wzroku, aby już nigdy nie zrobił drugiego takiego zegara. Popołudnie spędziliśmy z naszymi partnerami niemieckimi, a wieczorem odbył się  pożegnalny grill dla rodziców, nauczycieli i wszystkich uczniów biorących udział w wymianie. Późną nocą pożegnaliśmy się i wyruszyliśmy w drogę powrotną, w trakcie której zwiedziliśmy Drezno i w cudownej atmosferze Starego Miasta wypiliśmy poranną kawę. Do Muszyny wróciliśmy wieczorem pełni wrażeń i przeżyć, z piosenką na ustach. Z niecierpliwością czekamy na wrzesień, kiedy to my będziemy gościć naszych partnerów. Do tego czasu pozostajemy z nimi w stałym kontakcie. A teraz podziękowania: 
- dziękujemy Panu Dyrektorowi za wymianę, którą prowadzi już od 25 lat (w tym 23 lata ze szkoła w Unnie)
- Pani Agnieszce Skrobackiej za opiekę i cierpliwość kiedy wciąż pytaliśmy „ daleko jeszcze?”, „co robimy teraz?”, „o której mamy być jutro”, „gdzie zbiórka?” itp.
- Pani Monice Faron za troskę, pomoc, opiekę oraz wsparcie w naszych wokalnych występach
- Pani Asi  Mikołajczyk za zabezpieczenie nas w jedzenie na podróż
- Rodzicom za to, że umożliwili nam udział w tak wspaniałej przygodzie

Foto

143958