Przejdź do treści
ban2
ban6
ban3
baner4
Przejdź do stopki

Uczniowie z Polski, Słowacji i Niemiec odkrywają korzenie Europy

Uczniowie z Polski, Słowacji i Niemiec odkrywają korzenie Europy

Treść

Ponad 40 uczniów z Polski, Słowacji i Niemiec gościło 9 września 2022 r. w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu. Spotkał się z nimi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i Justyna Tokarczyk – dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Obecny był również radny powiatowy Andrzej Gancarz – jednocześnie dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynie i prezes Stowarzyszenie "Klucz Muszyński" w Muszynie, który od wielu lat prowadzi współpracę ze szkołami słowackimi i niemieckimi.
- Powiat Nowosądecki współpracuje z samorządem powiatu kreis-unna.de od 25 lat – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – To nie tylko wymiany uczniów naszych szkół, ale również współpraca w zakresie turystyki i rozwoju gospodarczego. Powiat Unna wielokrotnie wspomagał też Sądecczyznę, na przykład podczas powodzi, a także w trakcie trwającej wojny na Ukrainie. Starosta Unna Mario Löhr przeznaczył na pomoc Ukraińcom, których gościmy na Ziemi Sądeckiej, 80 tysięcy euro. Cieszę się, że współpraca młodzieży trwa tyle lat i jest tak owocna. Zachęcam do odwiedzania naszego regionu, który jest bardzo atrakcyjny turystycznie.
O Powiecie Nowosądeckim, marce turystycznej #Sądeckie, a także licznych atrakcjach i pięknie Sądecczyzny mówiła Justyna Tokarczyk – dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowym. Każdy z uczniów otrzymał też przewodniki i gadżety powiatowe.
- Uczniowie realizują obecnie program „Korzenie Europy – odkrywanie ludów i ich tradycji” – mówi Andrzej Gancarz. – Młodzież zwiedzi Muszynę i Kraków. To nasz 41. program realizowany z uczniami z niemieckiego powiatu Unna. Ta współpraca trwa już 23 lata. W czerwcu tego roku, uczniowie z Muszyny, wraz z partnerami ze Słowacji i Niemiec gościli na terenie Powiatu Unna (kreis Unna).
Tłumaczem podczas dzisiejszego spotkania był nauczyciel ZSP w Muszynie Marek Keklak. Młodzież przyjechała ze szkół Ernst-Barlach Gymnazium z Unny (Niemcy) oraz Gimnazjum Leonarda Stockela z Bardejova (Słowacja).

Fot. Maria Olszowska

69471