Przejdź do treści
ban2
ban6
ban3
baner4
Przejdź do stopki

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA- WRZESIEŃ 2022 – REWIZYTA GOŚCI NIEMIECKICH I SŁOWACKICH W MUSZYNIE

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA- WRZESIEŃ 2022 – REWIZYTA GOŚCI NIEMIECKICH I SŁOWACKICH W MUSZYNIE

Treść

    W czerwcu 2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszej części wymiany międzynarodowej jadąc do Unny w Niemczech, gdzie byli goszczeni przez swoich niemieckich partnerów. W dniach 06- 13.09.2022r. nastąpiła druga część wymiany tzn. rewizyta uczniów z Niemiec w Polsce. Teraz już polscy uczniowie zajęli się serdecznym przyjęciem swoich przyjaciół z Ernst Barlach Gymnsium z Unny.  Jako, że wymiana jest trójstronna naszymi gośćmi byli również uczniowie z Gymnázium Leonarda Stöckela w Bardejowie. Program wymiany rozpoczął się od zwiedzania szkoły i miasta Bardejów.  Po budynku szkoły uczniów oprowadzała nauczycielka języka angielskiego Pani Anna Maria Niznik Jany, która jest z pochodzenia Polką, a historię  i zabytki Bardejowa zaprezentowali uczniowie gimnazjum. W kolejnym dniu nastąpiła prezentacja naszej szkoły oraz miasta Muszyny. Rolę przewodnika pełnił Pan Dyrektor Andrzej Gancarz, a tłumacza Pani Izabela Bajorek. Uczestnicy wymiany zwiedzili szkołę, wzięli udział w prezentacji przygotowanej przez przedstawiciela Urzędu Miasta i Gminy Muszyna, zwiedzili Ratusz i jego podziemia. Spacerowali po Ogrodach Magicznych i Ogrodach Sensorycznych i zjedli tradycyjny polski obiad w Restauracji „Zapopradzie”. Następnego dnia odbyła się wizyta w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu gdzie starosta Marek Kwiatkowski zapoznał uczniów z historią współpracy Powiatu Nowosądeckiego z Powiatem Unna, która trwa już od 25 lat. Na spotkaniu tym byli tez obecni dyrektorzy partnerskich szkół z Muszyny Pan Dyrektor Andrzej Gancarz, a z Bardejowa Pani Dyrektor Alena Gombosva, rolę tłumacza i opiekuna pełnił Pan Marek Keklak. Będąc w Nowym Sączu uczniowie przeszli przez sądecki rynek, a następnie zwiedzili Miasteczko Galicyjskie. W drodze powrotnej do Muszyny wyjechali kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką i podziwiali widoki z tarasu widokowego.  
Kolejne 3 dni to wycieczka do Oświęcimia – Brzezinki oraz Krakowa, którą koordynowała Pani Agnieszka Skrobacka, a rolę opiekuna pełniła Pani Monika Faron. W trakcie tej wycieczki uczniowie polscy, niemieccy i słowaccy zwiedzili Niemiecki Obóz Zagłady w Oświęcimiu i Brzezince, poznali historię i zabytki krakowskiego Kazimierza oraz wraz z przewodnikami zobaczyli  Panoramę historyczną Krakowa:  Wawel, Stare Miasto,  Kościoły Krakowa: Mariacki,  św Anny, św. Pawła i  Piotra oraz Uniwersytet Jagielloński. 
Wieczorami wszyscy spędzali wspólnie czas w miłej „trójnarodowej” atmosferze spacerując po urokliwym „Kazimierzu” i zajadając się sławnymi zapiekankami od „Endziora”.
W ostatni dzień wszyscy spakowali się i pożegnali nie szczędząc sobie miłych słów i obiecując utrzymywanie kontaktów i nawiązanych przyjaźni.
                                                   Agnieszka Skrobacka

foto

69471