WYMIANA POLSKO-WĘGIERSKA
Treść
WYMIANA POLSKO-WĘGIERSKA - II część programu - „Korzenie Europy - odkrywanie ludów, ich kultury, wspólnej historii oraz tradycji”. Tym razem grupa uczniów z miasta Kisvárda (Węgry) w ramach rewizyty zawitała do Muszyny. W pierwszym dniu wizyty dyrektor ZSP w Muszynie Andrzej Gancarz wraz z polskimi uczniami uroczyście powitał uczniów z Kisvárdy. Następnie uczniowie z Polski i Węgier odwiedzili Muzeum Regionalne, Ogrody Biblijne oraz próbowali wodę Milusia. W ramach integracji uczestników projektu odbyła się “Nauka języka polskiego".
W drugim dniu programu grupa polska i węgierska zwiedziła Park Rodzinny "Nad Szczawniczkiem", w Bibliotece MIGU wystawę fotografii „ Cerkwie”. Następnie w ramach wycieczki "Węgierskie ślady w Muszynie i okolicach” odbyła się podróż do Uzdrowiska Żegiestów - Pijalnia „Anna” i Starego Sącza - Klasztor Klarysek. W drodze powrotnej grupa zwiedziła - cerkiew w Miliku. Drugi dzień zakończył się warsztatami kulinarnymi – smaki kuchni polskiej oraz warsztatami muzycznym - folklor Muszyny i okolic.
W trzecim dniu programu grupa polska i węgierska odwiedziła Ratusz i podziemia, Ogrody Sensoryczne oraz Zamek w Muszynie.
Dzień zakończył się grillem na górze Malnik oraz wyjściem na wieżę widokową.
W czwartym dniu programu grupa polska i węgierska udała się na wycieczkę: Powroźnik – Biecz - Krynica Zdrój.
Uczniowie obejrzyli cerkiew św. Jakuba - zabytek UNESCO w Powroźniku; w Bieczu zwiedzili wieżę ratuszową i dowiedzili się kilku faktów na temat zawodu kata. Obejrzyli zabytkową aptekę w Domu z Basztą oraz Kolegiatę św. Ducha; odbyli spacer deptakiem w Krynicy-Zdroju.
Wymiana młodzieży została dofinansowana przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka kurier.plus. Dofinansowanie w wysokości - 38 tyś. zł otrzymało Stowarzyszenie Klucz Muszyński.
Projekt jest zrealizowany we współpracy z Várda Hagyományőrző, Kulturális Egyesület