WYMIANA POLSKO-SŁOWACKO-UKRAIŃSKA
Treść
18 listopada br. rozpoczęliśmy realizację projektu międzynarodowego PL-SK-UA „Sól ziemi i jej bogactwa: szlakiem historii przemysłu i kultury”, w którym biorą udział uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1 w Muszynie, uczniowie ze Szkoły z Lubotina (Słowacja) i uczniowie ze Szkoły w Dublanach (Ukraina). W pierwszym dniu odbyło się zapoznanie się uczestników, przedstawienie programu, tematyczne prezentacje krajów - uczestników projektu: "Sól ziemi i jej bogactwa: szlakiem historii przemysłu i kultury" oraz gry i zabawy integracyjne.
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Klucz Muszyński a finansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.
foto
Drugi dzień projektu PL-SK-UA. Początki przemysłu solnego: Stary Sącz - Bochnia - "Śladami Świętej Kingi”, zwiedzanie i pobyt nocny w zabytkowej kopalni soli Bochnia (pomnik UNESCO).
foto
Pobyt nocny w zabytkowej kopalni soli Bochnia (pomnik UNESCO)
foto
Trzeci dzień projektu "Sól ziemi: szlakiem historii przemysłu i kultury". Trasa Bochnia - Wieliczka Zamek Żupny (pomnik UNESCO) - Nowy Targ (świadek historii handlu solnego).
foto
Czwarty dzień wymiany młodzieżowej PL-SK-UA. Miasto Tvrdošín (SK) – dawny punkt celny na szlaku solnym z Polski na Węgry. Kostol Všetkých svätých (pomnik UNESCO). Oravský Hrad - średniowieczny strażnik szlaku solnego.
foto
Ostatni dzień wymiany młodzieżowej PL-SK-UA. Zwiedzanie miasta Levoča(SK), leżącego na dawnim szlaku handlowym, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół z XIV wieku pod wezwaniem św. Jakuba z późnogotyckim drewnianym ołtarzem wykonanym w latach 1507 – 1517 w pracowni Mistrza Pawła z Lewoczy. Przejazd do Presova i zwiedzanie Narodowego Muzeum "Solivar" - historia produkcji soli na Słowacji.
foto
Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Klucz Muszyński a finansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.